fbpx

31. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa - Zapraszamy!

 

Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2023.

 

Już w najbliższy weekend rusza 31. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Największe w Europie wydarzenie kulturalno-edukacyjne, w tym roku odbywa się pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. W 2 i 3 weekend września odbędą się setki wydarzeń w całej Polsce. Spotkajmy się na #EDD. Razem odkryjmy bogactwo lokalnych zabytków, historii i tradycji!

 

Od ponad 30 lat wrzesień to miesiąc Europejskich Dni Dziedzictwa. Również Polska od wielu lat włącza się w to niezwykłe wydarzenie. Nadchodzące dwa weekendy (9-10 i 16-17 września) to kulminacja wydarzeń pod szyldem #EDD. Będziemy mieli okazję eksplorować niezwykłe zabytki i cieszyć się różnorodnymi wydarzeniami kulturalnymi przygotowanymi specjalnie na tę okazję, między innymi przez muzea, teatry, biblioteki, uczelnie, lokalne samorządy, organizacje pozarządowe, jak również osoby prywatne. W programie znajdziemy warsztaty, spotkania, wystawy, koncerty, pokazy, festyny i wiele innych atrakcji, które pozwolą nam głębiej poznać historię i kulturę lokalną, regionalną i narodową.

 

Hasło Europejskich Dni Dziedzictwa 2023 „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” związane jest z jubileuszem 20-lecia konwencji UNESCO dotyczącej dziedzictwa niematerialnego i 10-leciem Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dziedzictwo kulturowe to nie tylko zabytki, ale także tradycje i żywe formy wyrazu, takie jak tradycje ustne, sztuki widowiskowe, wiedza o przyrodzie i rzemiosło tradycyjne.

 

Tegoroczne wydarzenia to okazja do spotkania z żywym dziedzictwem, podkreśliła podczas konferencji prasowej inaugurującej 31. edycję #EDD, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, dr hab. Katarzyna Zalasińska:

 

Udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa to przede wszystkim okazja do doświadczenia, do spotkania z depozytariuszami, do obserwacji ich życia i poznania tych wyjątkowych elementów naszej tradycji. Warto pamiętać, że dziedzictwo – w ogóle – ale przede wszystkim dziedzictwo niematerialne daje nam poczucie przynależności. Jest to bardzo ważne w dzisiejszym świecie. Dlatego cieszę się, że przez ostatnie 10 lat zdecydowanie wzrosło zainteresowanie dziedzictwem niematerialnym, co pokazują badania społeczne. To między innymi wynik powołania Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego, prowadzonej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – powiedziała dyrektor Zalasińska.

 

W tym roku, do udziału w #EDD szczególnie zachęcają depozytariusze dziedzictwa niematerialnego. To oni pełnią kluczową rolę w przekazywaniu dziedzictwa kulturowego z pokolenia na pokolenie. Dzięki ich pasji i zaangażowaniu, dziedzictwo kulturowe nie tylko trwa, ale także inspiruje kolejne pokolenia do odkrywania swoich korzeni. Depozytariusze tworzą żywą nitkę, łączącą przeszłość z teraźniejszością i przyszłością. Dlatego podczas konferencji prasowej inaugurującej tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa, nie zabrakło przedstawicieli depozytariuszy, którzy pełnią istotną rolę w ochronie dawnych, ale wciąż żywych tradycji. Wśród nich były Halina Witkowska i Sylwia Słojkowska-Affelska, które zajmują się hafciarstwem kurpiowskim z Puszczy Białej. Obie panie przy tej okazji zaprosiły do udziału warsztatach hafciarskich, organizowanych w ramach #EDD w Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie. Szczegółowe informacje >tutaj<.

 

W konferencji udział wzięła również Marianna Król, depozytariuszka z nadwiślańskiego Urzecza, która specjalizuje się w hafciarstwie charakterystycznym dla tamtego regionu. Wraz z Dariuszem Falaną, dyrektorem Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii, zachęcali do podróży po tradycji i kulturze Urzecza podczas dwudniowego festiwalu Flisacka Binduga w Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku. Szczegółowe informacje >tutaj<. Warto dodać, że Europejskie Dni Dziedzictwa na Zamku w Czersku w tym roku odbędą się już po raz 26.

 

Setki instytucji kulturalnych, oświatowych i regionalnych organizuje wydarzenia, dzięki którym można lepiej poznać i zrozumieć historię oraz kulturę swojego regionu. Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa była również okazją do zaprezentowania tegorocznych wydarzeń pod szyldem  #EDD. Grzegorz Mazur z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zachęcił do udziału w „Królewskim Festiwalu Rzemiosł”. W programie: spotkania z mistrzami rzemiosła, warsztaty i pokazy rekonstruktorskie. Szczegółowe informacje >tutaj<.

 

Konferencja prasowa inaugurująca tegoroczną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa odbyła się w Hotelu Polonia Palace. Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo. Hotel Polonia Palace, to trzeci najstarszy hotel w Warszawie. Nazwa „Polonia Palace” nawiązuje do patriotycznego dziedzictwa stolicy. Hotel gościł przed II wojną światową znakomitości, w tym Marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. Dwighta Eisenhowera, Stefana Żeromskiego i innych. Przetrwał wojnę nietknięty i pełnił rolę siedziby misji zagranicznych, stając się centrum życia dyplomatycznego, kulturalnego i społecznego miasta po wojnie.

 

Hotel Polonia Palace po raz kolejny włącza się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczna odsłona będzie inspirowana historią tego miejsca. 10 września, uczestnicy spotkania zorganizowanego specjalnie z okazji #EDD, przeżyją wyjątkową podróż w czasie, odkrywając historię polskiej dyplomacji. Szczegółowe informacje >tutaj<.

 

Patronem medialnym Europejskich Dni Dziedzictwa jest Polskie Radio S.A.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.