fbpx

Żyrardów lnem zasłynął

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wydarzenie to spacer po miejscach historycznie związanych z fabryką wyrobów lnianych w Żyrardowie i powstałej wokół niej XIX wiecznej osadzie fabrycznej

12 września

Zapraszam na spacer po mieście ”jednej fabryki” – Żyrardowie. Powstało ono wokół zakładów lnianych, uruchomionych w 1833 roku, w oparciu o wynalazek francuskiego konstruktora – Filipa de Girarda na terenie dóbr Guzowskich. Między Łodzią a Warszawą wybudowano pierwszą w Królestwie Polskim, jedną z największych fabryk włókienniczych. Historia tego miasta to także losy ludzi z nim związanych, a więc założycieli, wynalazców, wizjonerów, ale przede wszystkim robotników, dzięki których ciężkiej pracy wyroby fabryki żyrardowskiej znane były w całym świecie. Właściciele wybudowali osiedle robotnicze a także niezbędne dla mieszkańców miasta instytucje społeczne tj. ochronkę dla dzieci, szkoły, szpital, przytułek dla starców, straż pożarną, łaźnię z pralnią, kościoły, domy kultury. To idealne miasto, tonące w zieleni, powstałe z czerwonej cegły, wśród mazowieckich pól wraz z fabryką w II połowie XIX wieku. Robiło niezwykłe wrażenie na odwiedzających je licznych pisarzach, politykach. Przyciągało również wielokulturową społeczność, znajdującą tu zatrudnienie i swoje miejsce na ziemi. Żyrardów to tygiel narodów – Niemcy, Czesi, Szkoci, Rosjanie czy wreszcie Żydzi tworzyli barwny obraz tego miasta. Fabryka nie pracuje, nie słychać stukotu krosien czy świstawki fabrycznej wzywającej do pracy, ale obiekty przemysłowe uzyskały „nowe życie”. Rewitalizowane miasto jest wzorcowym przykładem zachowanej poprzemysłowej architektury.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

gawęda / opowieść, zwiedzanie

Lokalizacja:

96-300 Żyrardów, ul. 1 Maja 45 („Resursa”, obok pomnika Filipa de Girarda)

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Koło Przewodników PTTK „Belferek” w Żyrardowie

Osoba kontaktowa: Barbara Rzeczycka

Telefon: 660 432 705

E-mail: barbara.rzeczycka@o2.pl

WWW: http://www.zyrardow.pttk.pl

Informacja o organizatorze:

Koło zrzesza 42 przewodników PTTK i 58 „stażystów przewodnickich PTTK”. Działa od roku 1956. Patronami Koła Przewodników PTTK „Belferek” w Żyrardowie są: Paweł Hulka – Laskowski (1881 – 1946), red. Maciej Twardowski (1935 – 1982) i red. Jerzy Koziarski (1929 – 2016).

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.