fbpx

"Żyliśmy razem czy osobno" spotkanie z Wiesławem Paszkowskim popularyzujące "Żydzi Częstochowianie"

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

16:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

17:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

„Żyliśmy razem czy osobno?” spotkanie z Wiesławem Paszkowskim popularyzujące wystawę „Żydzi Częstochowianie”.

Stosunki polsko-żydowskie zarówno w Polsce jak i w Częstochowie nigdy nie należały do łatwych. Mimo, że obydwa narody żyły obok siebie od stuleci, wspólnie tworząc społeczno-gospodarczo-kulturalny obraz Polski, to relacje nie były pozbawione konfliktów i wzajemnych uprzedzeń. Stąd pytanie czy żyliśmy razem czy osobno?

 

Wspólne zamieszkanie i codzienne kontakty, transakcje handlowe, udział we władzach miejskich oraz działalność społeczno-kulturalna były czynnikami zbliżenia społeczności żydowskiej i polskiej. Były też jednak bariery takie jak język, religia, odmienna kultura czy wzajemne uprzedzenia. Wystawa Żydzi Częstochowianie prezentowana w Muzeum Częstochowskim pozwala pogłębić wiedzę na temat częstochowskiej społeczności żydowskiej w wymiarze religijnym, historycznym i społecznym w kontekście wspólnej historii mieszkańców miasta – Żydów i Polaków, tak tragicznie doświadczonej przez Holocaust. Zwiedzając ekspozycję możemy zastanowić się jak wyglądała wielokulturowa przedwojenna Częstochowa, kim byli sąsiedzi naszych przodków, jak układały się wzajemne relacje mieszkańców miasta i poszukać odpowiedzi na pytanie czy żyliśmy razem czy osobno?

 

Uwaga!! Ze względu na stan zdrowia Pana Wiesława Paszkowskiego wykład w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa poprowadzi dr Juliusz Sętkowski.

 

Miejsce: wirtualne zwiedzanie wystawy (portal Facebook organizatora).

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

16:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

17:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja

Lokalizacja:

Kamienica Mieszczańska
ul. Katedralna 8, 42-200 Częstochowa

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Częstochowskie

Osoba kontaktowa: Monika Świerczewska

Telefon: 504757215

E-mail: m.swierczewska@muzeumczestochowa.pl

WWW: https://www.muzeumczestochowa.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Częstochowskie powstało w 1905 r. Głównym jego zadaniem jest gromadzenie i opracowywanie zbiorów, które świadczą o niematerialnym bogactwie ziemi częstochowskiej. W oparciu o nie prowadzone są prace badawczo-naukowe z zakresu archeologii, etnografii, przyrody, historii, historii sztuki.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.