fbpx

Żydowscy kupcy w przedwojennym Olsztynie. Wystawa "Gdzie są szyldy z tamtych lat"

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

11:00

Data zakończenia:

17 września 2022

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W Domu „Gazety Olsztyńskiej” prezentujemy wystawę „Gdzie są szyldy z tamtych lat”. Ukazuje ona m. in. fotografie sklepów znajdujących się w obrębie Starego Miasta oraz ich reklamy zamieszczane w „Gazecie Olsztyńskiej” z lat 1886-1939.

Właścicielami wielu sklepów w Olsztynie byli przedstawiciele mniejszości żydowskiej. Na szyldach bardzo często widnieją nazwiska kupców. Są to między innymi: bracia Max i Georg Hirschfedowie, Dawid Mendelsohn, Salko Frankenstein, Jakub i Moritz Simonsonowie, Jacob Levy, Max Silberstein, Jacob Mondry, Wilhelm Lewin, Jakub Woythaler, czy Josef Herrmann. Mienie żydowskie zostało w dużej części skonfiskowane jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, w ramach tzw. aryzacji. W 1945 r., po wejściu do Olsztyna Armii Czerwonej zniszczono większość obiektów usługowo-handlowych, głównie w obrębie Starego Miasta w Olsztynie. Pozostały nam z tamtych czasów fotografie, stare widokówki i często wieszaki z napisami firmowymi. Zachęcamy do przyniesienia takich zabytkowych wieszaków. Wykonane zostaną ich fotografie, które później opublikujemy na FB naszego Oddziału.

Galeria

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

11:00

Data zakończenia:

17 września 2022

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

10-019 Olsztyn, Targ Rybny 1

woj. warmińsko-mazurskie

Organizator

Nazwa: Dom „Gazety Olsztyńskiej” Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Osoba kontaktowa: Danuta Syrwid

Telefon: 662098462

E-mail: dgo@muzeum.olsztyn.pl

WWW: https://gazeta.muzeum.olsztyn.pl/

Informacja o organizatorze:

Dom „Gazety Olsztyńskiej” mieści się w zrekonstruowanym budynku dawnej redakcji i drukarni pisma. Prezentowane w muzeum wystawy ukazują historię regionu i miasta oraz dzieje polskiej gazety w państwie niemieckim – „Gazety Olsztyńskiej” 1886-1939.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.