fbpx

Zwiedzanie założenia parkowo - pałacowego wraz z wieżą budynku w Bieczu

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zwiedzanie założenia parkowo – pałacowego wraz z wieżą budynku w Bieczu.

godzina 15.00

Historia Biecza (niem. Beitzsch) jest nieodłącznie związana z historią rodu von Wiedebach. Majątek w Bieczu należał do nich nieprzerwanie od roku 1316 do 1945.

 

Zachowane do dzisiaj założenie pałacowo-parkowe nosi cechy typowe dla architektury barokowej. Kompozycja opiera się na dwóch osiach widokowych przecinających się pod kątem prostym. Jej autorem jest architekt George Bähr – jeden z twórców m.in. symbolu Drezna, kościoła Marii Panny.

Niezwykle charakterystycznym obiektem wchodzącym w skład zabudowań pałacowych jest wzniesiona w roku 1683 brama wjazdowa w kształcie wieży zwieńczonej spiczastym hełmem. Do naszych czasów zachowała się też XVIII-wieczna oficyna pałacowa wzniesiona na planie prostokąta i nakryta dachem mansardowym.

Niezniszczony w czasie wojny pałac użytkowany był w późniejszych latach jako Wiejski Dom Kultury, magazyn książek a od lat 80-tych XX wieku stanowi własność prywatną. Opuszczony na początku XXI wieku, został rozszabrowany.

 

Na początku 2018 roku zdewastowany i grożący zawaleniem pałac, w wyniku porozumienia z właścicielem i wierzycielem, firmą Best z Gdyni, przejęty został w użytkowanie przez Fundację Ochrony Zabytków Monumenta Poloniae. Wsparcie finansowe wierzyciela i Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz zaangażowanie kilkudziesięciu miłośników zabytków pozwoliło Fundacji na przeprowadzenie pilnych prac porządkowych i ratunkowych, w tym na zabezpieczenie grożących zawaleniem stropów i dachu. Brama wjazdowa i oficyna znalazły na przełomie 2017 i 2018 roku nowych właścicieli, którzy już przystąpili do pierwszych prac remontowych. Obiekty udostępnione są do zwiedzania.

 

Więcej informacji na stronie www.fundacja-monumenta.pl     

 

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie, wycieczka / spacer

Organizator

Nazwa: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Oddział w Zielonej Górze, al. Niepodległości 15, 65-480 Zielona Góra

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.