fbpx

Zwiedzanie X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oraz spacer historyczny po okolicy

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy na zwiedzanie ekspozycji X. Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, a następnie do udziału w spacerze historycznym wokół terenu dawnego carskiego więzienia.

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej mieści się w autentycznym budynku XIX-wiecznego magazynu mundurowego Koszar Aleksandrowskich, który następnie przekształcono w więzienie śledcze.
Na ekspozycji stałej prezentujemy dzieje Cytadeli Warszawskiej oraz przybliżamy sylwetki więźniów politycznych tu przetrzymywanych.

Odwiedzający muzeum mają możliwość obejrzenia zachowanych wnętrz z epoki – są to więzienne cele z różnych okresów, w tym cela śmierci z czasów Rewolucji 1905, sala śledcza oraz pomieszczenia dla oczekujących na przesłuchanie. Na wystawie stałej można zobaczyć również przedmioty wykonane przez polskich zesłańców na Syberii, a także unikatową kolekcję obrazów i szkiców malarskich Aleksandra Sochaczewskiego (1843-1923) dokumentujących ich losy.

Na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej prezentujemy również wystawy czasowe tworzone na podstawie zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie. Cyklicznie zmieniające się ekspozycje można oglądać w Galerii Plakatu i Galerii Malarstwa Historycznego. W skrzydle zachodnim znajduje się również Galeria Rzeźby, w której prezentujemy twórczość polskich artystów z lat 50. I 60. XX wieku.

Po zwiedzeniu ekspozycji Uczestnicy przejdą pod Bramę Straceń. Po drodze poznają historię nieistniejącej dzielnicy Fawory oraz
Szubienicznej Góry. Grupa przejdzie pod obelisk z elementami szubienicy, przestrzelony dzwon oraz w miejsce, gdzie najprawdopodobniej wykonywane były egzekucje skazanych na śmierć w okresie międzywojennym. Przewodnik opowie o wybuchu w Cytadeli, który nastąpił 13 października 1923 roku oraz o warszawskich rzeczkach.

Wydarzenie w cyklu:

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Niepodległości i jego oddziałach

Muzeum Niepodległości w Warszawie podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa organizuje bezpłatne spacery historyczne oraz zwiedzanie z przewodnikiem naszych placówek. Zapraszamy do Pałacu Przebendowskich-Radziwiłłów, Muzeum Więzienia Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa oraz X. Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie, wycieczka / spacer

Lokalizacja:

ul. Skazańców 25
01-532 Warszawa

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

Osoba kontaktowa: Jarosław Jaskólski

Telefon: 22 839 23 83

E-mail: xpawilon@muzn.pl

WWW: https://xpawilon.muzn.pl/pl/?contrast-mode=false

Informacja o organizatorze:

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej jest oddziałem Muzeum Niepodległości w Warszawie

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.