fbpx

Zwiedzanie ratusza w Brzegu z przewodnikiem

Data rozpoczęcia:

18 września 2022

niedziela

11:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

18:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Europejskie Dni Dziedzictwa to idealna okazja na poznanie losów brzeskiego ratusza. Zapraszamy wszystkich na bezpłatną wycieczkę 18 września 2022 r. Budynek będzie można zwiedzać o godzinie 11:00 oraz o 17:00. Zbiórka pod krużgankami ratusza.

Brzeski ratusz swoimi dziejami sięga czasów średniowiecza. Pierwszym jego elementem była wieża wzniesiona około 1300 roku. W kolejnych dziesięcioleciach powoli dobudowywano do niej budynki, którym w końcu w XIV i XV wieku nadano miano ratusza. Pod koniec średniowiecza gotycki gmach ratusza składał się z dwóch równolegle stojących do siebie budynków, z których południowy był mniejszy, a północny większy.

W XVI wieku, po pożarze z 1569 roku, brzeski ratusz został odbudowany w stylu renesansowym. Pracami przy obiekcie żywo interesował się książę brzeski Jerzy II Piast, który im patronował i wspierał. Przy odbudowie działali wybitni włoscy architekci: Jakub Parr i Bernard Niuron. Pod ich wpływem do 1572 roku powstał reprezentacyjny budynek mający formę pałacu miejskiego. Wykorzystując stare, gotyckie mury budowniczowie ukształtowali nowy obiekt na planie prostokątnej podkowy. Od zachodu stworzyli fasadę reprezentacyjną z krużgankami i dwiema wieżami komunikacyjnymi. Wieża zegarowa została nadbudowana do 1577 roku i przykryto ją renesansowym hełmem.

W ciągu kolejnych stuleci gmach przechodził jedynie kosmetyczne przekształcenia, do których należała częściowa zmiana funkcji ratuszowych wnętrz oraz lekkie modyfikacje wystroju elewacji. W 1646 roku wielka sala znajdująca się na pierwszym piętrze skrzydła południowego zyskała efektowny, modrzewiowy strop. W latach 40. XVIII wieku powstała reprezentacyjna barokowa Sala Rady Miejskiej. Z niszczycielskiej II wojny światowej brzeski ratusz wyszedł bez większych uszkodzeń. Jest to więc obiekt niezwykle cenny, wyróżniający się swoim autentyzmem.

Data rozpoczęcia:

18 września 2022

niedziela

11:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

18:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Ratusz znajduje się przy Rynku – w samym centrum starego miasta w Brzegu.

woj. opolskie

Organizator

Nazwa: Urząd Miasta w Brzegu

Osoba kontaktowa: Marek Pyzowski

Telefon: 538280500

E-mail: ratusz@brzeg.pl

WWW: https://www.facebook.com/Ratusz-w-Brzegu-111280927887225

Informacja o organizatorze:

Urząd Miasta Brzegu to jednostka administracyjna gminy Brzeg, która jest właścicielem zabytkowego budynku ratusza miejskiego.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.