fbpx

Zwiedzanie pałacu Sobańskich w Guzowie oraz spacer po zabytkowym ogrodzie

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

11:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Pałac Sobańskich w Guzowie uznawany jest za jedną z najciekawszych neorenesansowych rezydencji zbudowanych na Mazowszu w XIX wieku. Obecnie jest w trakcie ogromnego remontu i na co dzień nie jest dostępny dla zwiedzających.

Pałac Sobańskich w Guzowie uznawany jest za jedną z najciekawszych neorenesansowych rezydencji zbudowanych na Mazowszu w XIX wieku. Dobra guzowskie były w posiadaniu tak znamienitych rodów jak Szembekowie, Potoccy, Ogińscy (to tu urodził się wybitny kompozytor m.in. słynnego poloneza – Michał Kleofas Ogiński), Łubieńscy, czy właśnie Sobańscy. Pałac w trakcie II wojny światowej został ograbiony przez wojska niemieckie, a następnie rosyjskie. Po wojnie do reszty został ograbiony przez szabrowników i okoliczną ludność, majątek odebrano wtedy ustawą o nacjonalizacji właścicielom, a sam pałac został zamieniony na biura guzowskiej cukrowni oraz mieszkania prywatne jej pracowników. Kaplica pałacowa natomiast od 1948 r. pełni rolę kościoła parafialnego.
Potomkowie ostatnich właścicieli z rodu Sobańskich odkupili od gminy zrujnowany pałac dopiero w 1996 r. Przez długie lata nie było funduszy na profesjonalną konserwację obiektu wraz z terenem przypałacowym. Jednakże już od dekady fundacja, której prezesem jest hrabia Michał Sobański podjęła olbrzymi trud rewitalizacji tej wspaniałej budowli. Dlatego pałac ten, który na co dzień jest wyłączony ze zwiedzania, podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa będzie można zobaczyć. Oprowadzi nas po nim potomek i spadkobierca tego dziedzictwa – hrabia Michał Sobański oraz Marcin Brzeziński, autor książki o kaplicy cmentarnej Łubieńskich i Sobańskich w Wiskitkach.

 

Zapraszamy serdecznie w sobotę 16 września o godz. 11:00 przy bramie cmentarnej w Wiskitkach! Zaczniemy od zwiedzania kaplicy cmentarnej Łubieńskich i Sobańskich, by pochylić się również nad ich prochami. Następnie wybierzemy się wspólnie do pałacu w Guzowie, gdzie kontynuować będziemy spacer po pałacu, kaplicy pałacowej oraz przyległym parku. Zapraszamy serdecznie! To będzie prawdziwa gratka!

Partnerzy

Wydarzenie w cyklu:

Dziedzictwo gminy Wiskitki

Gmina Wiskitki leży na Mazowszu Zachodnim i charakteryzuje się niezwykłym bogactwem historii, przyrody, zabytków zarówno tych materialnych, archeologicznych, jak i etnograficznych. To tutaj niegdyś rosła prastara Puszcza Wiskicka, gdzie żyły wymarłe w 1627 r. tury, na które przyjeżdżali polować polscy królowie, co poświadczają źródła pisane.

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

11:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie, wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Pałac w Guzowie, ul. Łubieńskich 5, 96-317 Guzów

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Anna Smolińska, etnografka

Osoba kontaktowa: Anna Smolińska

Telefon: 504077596

E-mail: spoojka@wp.pl

Informacja o organizatorze:

Anna Smolińska jest etnografem i archeologiem. Na co dzień pracuje w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, gdzie prowadzi Dział Wierzeń, Obrzędów i Folkloru. Mieszka w Wiskitkach, gdzie jest społecznikiem realizującym wiele działań z zakresu kultury dla dzieci, młodzieży i seniorów.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.