fbpx

Zwiedzanie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

11:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Muzeum zaprasza do bezpłatnego zwiedzania wystaw:
• Instrumenty… – zobaczyć i usłyszeć tradycję
• Magia instrumentów – osobliwości inwencja trzygłosowa
• Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu dawnych właścicieli

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprasza do bezpłatnego zwiedzania wystaw:
• Instrumenty… – zobaczyć i usłyszeć tradycję
• Magia instrumentów – osobliwości inwencja trzygłosowa
• Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu dawnych właścicieli
Wystaw czynne są w godzinach 11:00 – 18:00. Ostatnie wejście o 17:30.
Wystawy Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu to multisensoryczna i multimedialna prezentacja najcenniejszych obiektów należących do największej w kraju kolekcji ludowych instrumentów muzycznych.
Na wystawie „Instrumenty… – zobaczyć i usłyszeć tradycję” znajdują się unikatowe instrumenty, gromadzone w zbiorach muzeum od 1969 r. W pierwszej sali umieszczono instrumenty „tworzące” składy kapel ludowych z najważniejszych polskich regionów etnograficznych. W kolejnej komnacie instrumenty zostały podzielone na 7 wysp tematycznych z membranofonami (m.in. burczybasy, bębny), idiofonami (harmonie), chordofonami (m.in. lira korbowa, cymbały, skrzypce, mazanki, złóbcoki, basy) i instrumentami „rekonstruowanymi” (m.in. fidel płocka, suka biłgorajska). W ostatniej sali zaprezentowano instrumenty z grupy aerofonów – dudy, kozły, gajdy, piszczałki, gwizdki, okaryny, a także ludowe instrumenty sygnalizacyjne i pasterskie – ligawy, bazuny, trombity i rogi pasterskie.

Wystawa „Magia instrumentów. Osobliwości >inwencja trzygłosowainwencja trzygłosowa<” jest Komnata Intermezzo z Eksperymentarium Dźwięku. Jest to multimedialna, interaktywna przestrzeń samodzielnego doświadczania dźwięku poprzez aktywne obcowanie z instrumentami. Można tu słuchać, oglądać, grać i komponować.

Wystawa „Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu dawnych właścicieli” jest pierwszą wystawą stałą przedstawiającą dzieje szydłowieckiej rezydencji.
W 500-letnich komnatach zgromadzono cenne eksponaty (m. in. późnogotyckie rzeźby, XVI, XVII i XVIII-wieczne dokumenty oraz detale kamieniarskie i fragmenty płytek posadzkowych i kafli piecowych), które są przykładami fundacji dawnych właścicieli dla zamku i kościoła parafialnego oraz ich troski o rozwój miasta. Ekspozycja poprzez liczne multimedia, pozwala zwiedzającym pogłębić wiedzę oraz poznać fascynującą historię Szydłowca.

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

11:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Zamek Szydłowieckich i Radziwiłłów, ul. Sowińskiego 2, Szydłowiec

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

Osoba kontaktowa: Małgorzata Zając

Telefon: 451603606

E-mail: promocja@muzeuminstrumentow.pl

WWW: https://muzeuminstrumentow.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu jest instytucją kultury Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Muzeum posiada największą w kraju kolekcję ludowego instrumentarium muzycznego, którą prezentuje w zabytkowych komnatach gotycko-renesansowego zamku w Szydłowcu.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.