fbpx

Zwiedzanie kościoła św. Jerzego

Data rozpoczęcia:

8 września 2019

niedziela

15:00

Data zakończenia:

8 września 2019

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

15.00 i 16.00 zwiedzanie w dwóch turach Kościoła filialnego pw. św. Jerzego w Gliwicach-Ostropie, które poprowadzi dr arch. Antonina Żaba – autorka licznych publikacji z zakresu budownictwa, pracownik naukowy Politechniki Śląskiej.

Kościół pw. św. Jerzego, leżący kilka km na zachód od centrum miasta, znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Obiekt powstał w konstrukcji mieszanej murowano-drewnianej, nie posiada wyraźnych cech stylowych za wyjątkiem oszkarpowanego prezbiterium o cechach gotyckich. Kościół jest orientowany i składa się z trzech zasadniczych części: zamkniętego trójbocznie murowanego prezbiterium, nieco szerszej nawy wykonanej w konstrukcji zrębowej, na ceglanej podmurówce, o ścianach oszalowanych gontem oraz wzniesionej na rzucie kwadratu wieży o konstrukcji słupowej, w której zlokalizowana jest kruchta. Wewnątrz brak oryginalnego wyposażenia, część przeniesiono do nowego kościoła parafialnego w Ostropie oraz Muzeum Diecezjalnego w Opolu. Na uwagę zasługują zachowane do dzisiaj barokowe polichromie z lat 1667-1668.

 

Dodatkowo w dniu 22 września planowane są obchody 300 rocznicy konsekracji kościoła, połączona z wykładem ks. dra hab. Piotra Góreckiego oraz sztuką teatralną. W ramach wydarzenia odbędzie się promocja książki poświęconej historii kościoła pw. św. Jerzego – owoc konferencji naukowej z 2017 r.

 

Zapisy na zwiedzanie pod adresem: otwartekoscioly@nid.pl

Data rozpoczęcia:

8 września 2019

niedziela

15:00

Data zakończenia:

8 września 2019

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

44-151 Gliwice
ul. Piekarska 13

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego

Osoba kontaktowa: ks. Michał Wilner, proboszcz

Telefon: 32 234 82 26

E-mail: wilner@interia.pl

Informacja o organizatorze:

Kościół św. Jerzego jest kościołem filialnym Rzymskokatolickiej Parafii pw. Ducha Świętego w Gliwicach.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.