fbpx

Zwiedzanie kościoła pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika

Data rozpoczęcia:

17 września 2016

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W sobotę 17 września o godz. 18.30 zapraszamy do zwiedzania z przewodnikiem zabytkowego kościoła pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika położonego przy ul.Bolesława Pieńkowskiego 1 w Czeladzi.

Kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Czeladzi znajduje się w najstarszej parafii Zagłębia. Nie ma dokumentów erygujących parafię, lecz na pewno kościół istniał już w 1260 roku. Nie zachowały się dokumenty opisujące pierwotny kościół – istnieje tylko wzmianka, że był zbudowany z drewna modrzewiowego. Prawdopodobnie spłonął on w czasie pożaru miasta w 1495 roku. W 1529 r. zakończono budowę murowanego, jednonawowego kościoła w stylu gotyckim. W latach 1863-1864 przeprowadzono remont świątyni ale wkrótce okazało się , że jest ona za mała dla rozrastającego się miasta.

Obecny kościół powstał w latach 1904-1913 dzięki staraniom społeczności parafialnej, istniejących kopalń oraz ks. Bolesława Pieńkowskiego. Wzmiankowanymi w dokumentach budowniczymi i architektami obiektu, byli Tomasz Pajzderski, Hugo Kuder oraz Józef Pomian-Pomianowski. Świątynia ta stanowi jeden z najpiękniejszych przykładów architektury neoromańskiej. Fundamenty i cokół wykonane zostały z szarego kamienia wydobywanego w okolicy. Całą budowlę wykonano z czerwonej cegły klinkierowej. Monumentalny kościół ma absydę skierowaną na południowy – wschód. Od północnego- zachodu świątynia ma dwie wieże wznoszące się na wysokość 39 metrów. Według pierwotnych planów ich wysokość miała sięgać 66 metrów. Skrzyżowanie nawy głównej z poprzeczną wieńczy ośmioboczna wieża wysokości 51metrów przykryta hełmem w formie ostrosłupa o podstawie ośmioboku Zamknięcia transeptu stanowią cztery wieże wznoszące się na wysokość 35 metrów . Nawa główna wraz z absydą ma 68 metrów długości i 10 metrów szerokości . Po bokach nawy głównej znajdują się nawy boczne o rozpiętości 6 metrów. Bazylika posiada niepowtarzalny wystrój wnętrza oraz niespotykane zabytki ruchome, między innymi XVII – wieczne organy stanowiące cenny zabytek budownictwa organowego w Polsce .

 

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

 

Organizatorzy:

Urząd Miasta Czeladź

41-250 Czeladź, ul. Katowicka 45, tel. 32 7637978

e-mail: rdobiega@um.czeladz.pl, www.czeladz.pl

 

Muzeum Saturn Czeladź

41-250, ul. Dehnelów 10, tel. 322654298

e-mail: muzeum@muzeum-saturn.czeladz.pl, www.muzeum-saturn.czeladz.pl

Data rozpoczęcia:

17 września 2016

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Urząd Miasta Czeladź, Muzeum Saturn Czeladź

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.