fbpx

Zoom na Mościce - projektujemy przyjazne miasto

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

10:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

12:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wyobraź sobie czystą kartkę. Masz za zadanie zaprojektować miasto, w którym będzie się dobrze mieszkać. Co zbudujesz, co zasadzisz i jak ustawisz względem siebie, aby stworzyć przyjazne miejsce dla ludzi? Zadanie jest ułatwione – wesprzemy się pierwszymi planami Mościc – miasta-ogrodu i zrobimy badanie w terenie.

Warsztaty dla dzieci 7 – 13 lat. Podczas szybkiego spaceru od Parku Kwiatkowskiego poprzez pałacyk Kwiatkowskiego i główny budynek fabryki chemicznej zapoznamy się z pierwszymi planami zagospodarowania przestrzennego Mościc. Przejdziemy się drogą, którą codziennie do pracy chadzali dyrektorzy i zwykli pracownicy fabryki. Zastanowimy się w grupie, co jest potrzebne przyjaznemu miastu? Co było komfortem niemal 100 lat temu, a co rozumiemy przez komfort teraz? Na przykładzie Mościc wiemy już, że wizja projektowanego miejsca i perspektywiczne myślenie o jego mieszkańcach i funkcjach jakie ma pełnić, to klucz do sukcesu.

Po badaniach w terenie wrócimy do Centrum Sztuki Mościce i odtworzymy w 3D pierwsze plany Mościc. Zaznaczymy fabrykę, ulice, domy, parki i skwery. Opowiemy czym jest zagospodarowanie przestrzenne i dlaczego – zanim coś wybudujemy, czy stworzymy – powinniśmy to zaprojektować. A potem wzbogacimy nasz projekt o dowolne miejsca, budowle, urządzenia, jakie podsunie nam wyobraźnia.

Warsztaty poprowadzi Dorota Omylska-Bielat – plastyczka, tarnowska aktywistka i edukatorka społeczna. Odkąd zaczęła pracować w Centrum Sztuki Mościce, wciąż poznaje dziedzictwo Mościc i  jest nim mocno zafascynowana.

Warsztaty odbędą się 14 września w godz. 10:00 – 12:30.

Wydarzenie w cyklu:

Mościce - miasto z kapelusza

Mościce były wizją rządu II RP, reprezentowanej przez mężczyzn w kapeluszach. Budowę nowoczesnej fabryki chemicznej prowadził sam prezydent – Ignacy Mościcki. Pod Tarnów, w szczere pola, zjechało tysiące pracowników. Inwestycja tak rozpaliła wyobraźnię Polaków, że fabrykę i zaprojektowane od podstaw miasto – ogród, zbudowano w kilka lat.

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

10:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

12:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

warsztaty

Lokalizacja:

Tarnów 33-101, Traugutta 1, Centrum Sztuki Mościce

woj. małopolskie

Organizator

Nazwa: Centrum Sztuki Mościce

Osoba kontaktowa: Dorota Omylska-Bielat

Telefon: 536 539 755

E-mail: d.omylska-bielat@csm.tarnow.pl

WWW: http://www.csm.tarnow.pl

Informacja o organizatorze:

Centrum Sztuki Mościce – samorządowa Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego. Jej celem jest ochrona, kultywowanie, pomnażanie i upowszechnianie wielokulturowego dziedzictwa Małopolski a także edukacja kulturowa i wychowanie przez sztukę uwzględniające przede wszystkim wychowanie patriotyczne.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.