fbpx

Zielonki ostoją tradycji – zwiedzanie zieloneckiej Izby Regionalnej

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

10:00

Data zakończenia:

10 września 2022

sobota

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zwiedzanie wystawy stałej Izby Regionalnej w Zielonkach. Po ekspozycji oprowadzi i o zgromadzonych zbiorach muzealnych opowie kustosz Izby Mariusz Zieliński, regionalista.

Izba Regionalna w Zielonkach powstała w 2014 roku jako barwny i bogaty wyraz współpracy społeczności Zielonek z kierownictwem lokalnej jednostki kultury – gminnej biblioteki publicznej w Zielonkach. Placówka prowadzi działania związane z projektami wspierającymi zachowanie dziedzictwa kulturowego wsi podkrakowskiej, a także z promocją i upowszechnianiem wiedzy o miejscowych zwyczajach ludowych. W swoich zbiorach posiada zabytkowe stroje krakowskie według historycznego wzoru „od Zielonek”, pięknie malowane skrzynie krakowskie, elementy umeblowania tradycyjnego domostwa i sprzęty gospodarcze oraz obrazy w typie oleodruków z XIX-XX wieku. Może się pochwalić kolekcją 11 prac malarskich autorstwa artystki-prymitywistki Katarzyny Gawłowej. Izba organizuje sesje zdjęciowe dla mieszkańców utrwalające piękno ubioru ludowego na tle krajobrazu przyrodniczego gminy Zielonki, wydaje publikacje naukowe o tematyce regionalnej w ramach serii wydawniczej „Biblioteka Historyczna Gminy Zielonki”, regularnie przygotowuje etno-albumy fotograficzne czy kalendarze okolicznościowe.

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

10:00

Data zakończenia:

10 września 2022

sobota

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Izba Regionalna w Zielonkach
ul. Galicyjska 17A
32-087 Zielonki

woj. małopolskie

Organizator

Nazwa: Izba Regionalna w Zielonkach

Osoba kontaktowa: Mariusz Zieliński

Telefon: 12 418 41 24

E-mail: bp.zielonki@interia.pl

WWW: https://izbaregionalna.zielonki.org/

Informacja o organizatorze:

Izba Regionalna w Zielonkach prowadzi działania związane z projektami wspierającymi zachowanie dziedzictwa kulturowego wsi podkrakowskiej, a także z promocją i upowszechnia­niem­ wiedzy o zwyczajach i tradycjach ludowych typowych dla gminy Zielonki oraz propagowaniem noszenia stroju krakowskiego.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.