fbpx

Zawód rzemieślnik. Ja tutaj pracuję. Wystawa fotografii Jakuba Szymańskiego

Data rozpoczęcia:

7 września 2018

piątek

Data zakończenia:

30 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Program:

  • 8.00-20.00| poniedziałek-piątek 
  • 8.00-16.00 | sobota

Spotkania młodzieży ze szkół rzemieślniczych i szkół zawodowych z autorem wystawy, artystami fotografikami i przedstawicielami Lubelskiej Izby Rzemieślniczej.

Rzemieślnicy – i to nie tylko rusznikarze – zawsze mieli swój wkład w walkę o naszą niepodległość. W czasie wojen i w następujących po nich latach rzemiosło stawało się wiodącą siłą w gospodarce. Obecnie ten drugi – po przemyśle – sposób produkcji odzyskuje swoje znaczenie.

„Wszystko zaczęło się od mojej wizyty u czapnika, pana Kazimierza. Po raz pierwszy spotkałem rzemieślnika, który prowadził swoją pracownię nieprzerwanie od 58 lat. Wtedy postanowiłem poszukać podobnych rękodzielników i poznać niezwykły kunszt ich pracy. Rozpocząłem wykonywanie portretów właścicieli tradycyjnych zakładów rzemieślniczych działających w Lublinie. Okazało się, że takich bohaterów i miejsc, gdzie czas się zatrzymał, jest już w Lublinie niewiele. Rzemiosło, które tworzą od pokoleń, powoli staje się historią. To oni są esencją, najważniejszym nośnikiem pamięci i społecznej tożsamości. Kto inny jak nie rodowici lublinianie, związani ze swoim miastem przez całe życie, mają opowiedzieć młodszym pokoleniom historię naszego miasta?

Podczas tej fotograficznej podróży przekonałem się, jak bardzo wytwory ich rąk i wyobraźni zmieniają nasze poczucie czasu i jak dalece osobowość twórcy redefiniuje pamięć. Ich obecność, ich dusza, jest jak stempel odbity na starych meblach, które przywracają do życia, ukryty we wskazówkach wiekowych zegarów, odmierzających czas nowym pokoleniom. Poprzez to, co wytworzyli, stają się nieśmiertelni. Oni wciąż istnieją, nawet kiedy fizycznie już ich nie ma… I to jest największa wartość mojego z nimi spotkania: ponadczasowa egzystencja, którą starałem się ocalić na fotografiach”.

Jakub Szymański, wiceprezes okręgu lubelskiego Związku Polskich Artystów Fotografików

Kontakt:

Galeria Po 111 Schodach

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie

ul. Bernardyńska 14a, 20-400 Lublin

sekretariat@mdk2.lublin.pl | www.mdk2.lublin.pl


Data rozpoczęcia:

7 września 2018

piątek

Data zakończenia:

30 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie

woj. lubelskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie
  • Galeria Po 111 Schodach

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.