fbpx

Zaślubiny z Wisłą w Dęblinie

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

15:00

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

21:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Po raz czwarty zapraszamy do Dęblina na uroczyste Zaślubiny z Wisłą. Okazją do wspólnego odśpiewania „Hymnu do Bałtyku” oraz wygłoszenia słów Roty Ślubowania będą Europejskie Dni Dziedzictwa, w sobotę 19 września 2020 r w Dęblinie.

Przysięga na wierność królowej polskich rzek wpisuje się w tegoroczne hasło Europejskich Dni Dziedzictwa „Moja droga”.
W 2020 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę Zaślubin Polski z morzem w Pucku. Ten akt patriotyczny miał wielkie znaczenie dla odradzającego się wówczas kraju, był świadectwem więzi Polaków z morzem, a także symbolicznie otworzył nasz kraj na szeroki świat. W trakcie Europejskich Dni Dziedzictwa chcemy przypomnieć to niezwykle ważne wydarzenie z przeszłości.

Poprzez symboliczne zaślubiny pragniemy przedstawić „drogę” jaka pokonały ważne postacie dla historii naszego kraju, m.in. gen Józefa Hallera, podkreślając zasługi jednej z najstarszych organizacji społecznych, integrujących Polaków, żyjących do 1918 roku w trzech zaborach, a których wspólne dążenia doprowadziły do powrotu niepodległej Polski nad Morze Bałtyckie i otwarcia Polski na świat – Ligi Morskiej i Rzecznej.

Pragniemy także pokazać „naszą drogę”- wiślaną drogę wodną, która biegnie przez całą Polskę do Bałtyku, łącząc mieszkańców 8 województw. Wisła w swojej historii odrywała dużą rolę w transporcie, obecnie wykorzystywana w sportach wodnych i żegludze turystycznej.