fbpx

Zapraszamy do Grzybowa!

Data rozpoczęcia:

10 września 2016

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie to muzeum chroniące jedno z najstarszych i największy z grodów powstałych w początkach X wieku w centrum domeny pierwszych Piastów – dynastii z której pochodzili pierwsi władcy historycznej Polski. Wiek X dla Europy był niezwykle ważnym momentem historycznym. To wtedy dzięki działaniom członków dynastii Piastów na terenie Wielkopolski doszło do formowania się organizmu państwowego – to wówczas rozpoczęły się dzieje naszego państwa. Pierwsi historyczni władcy – Mieszko I i Bolesław Chrobry stworzyli podstawy polityczne i gospodarcze umożliwiające dostrzeżenie tego kraju zwanego Polonia. Ich siła i znaczenie wyrażały się poprzez grody – silnie umocnione miejsca stanowiące siedziby ówczesnego władcy, dające schronienie mieszkańcom w przypadku zagrożenia, a będące centralnymi punktami osadniczymi wokół których toczyło się ówczesne życie. Jednym z takim miejsc był gród którego pozostałości możemy dziś oglądać w miejscowości Grzybowo.

 

Nawiązując do tematyki przewodniej EDD2016 „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki” sam gród stanowi pomnik przeszłości, jest arcydziełem średniowiecznej techniki inżynieryjnej i świątynią naszej historii. Na grzybowskim grodzie odżyje czas miniony – zapraszamy do gry terenowej MAŁY WOJOWNIK , która pokaże że GRÓD „jest nośnikiem istotnych społecznie wartości duchowych związanych z wiarą, sztuką i historią”. Zapraszamy na wyprawę która przeniesie uczestników do wczesnośredniowiecznego grodziska, w którym poznają historię  i życie codzienne X-XI wieku. Gra pozwoli ożywić nieznane przedmioty, w tym zabawki dzieciństwa i poznać zapomniane tradycje związane z przejściem ze świata dziecka w świat męski, przemianę małego człowieka w przyszłego woja.

Rodzinna gra terenowa polegająca na zdobyciu skarbu pokonując kolejne stanowiska i odkrywając bogactwo grzybowskiego grodu. Tematyką gry terenowej będą: uzbrojenie drużyny Mieszka I, nauka fechtunku mieczem; średniowieczne gry i zabawy; rzemiosła i zajęcia domowe; obyczaje i kultura mieszkańców grodu.

Gród w Grzybowie to przede wszystkim naturalna plenerowa ekspozycja wczesnośredniowiecznego grodu z zaaranżowaną zagrodą historyczną. Stwarza to doskonały pretekst do prowadzenia działań edukacyjnych we współpracy z odtwórcami ze Stowarzyszenia Edukacji i Odtwórstwa Historycznego „AUREA TEMPORA” z Poznania. W zaaranżowanej przestrzeni grodu staje się możliwe prezentowanie zarówno zajęć domowych, jak i życia codziennego, a także inscenizowanie obrzędów i widowisk. Prezentacje, odtwórstwo w autentycznej historycznej przestrzeni staje się bardziej wiarygodne a historia jest znacznie lepiej odbierana. Podczas edd2016 realizowany będzie edukacyjny projekt GAMA – Grzybowskiej Akademii Małego Archeologa, gdzie dzieci poprzez zabawę będą poznawały pracę archeologa, zabytki i ich historię. Prowadzone będą warsztaty, a dla najmłodszych przygotowany zostanie wykop archeologiczny, w którym będą prowadziły poszukiwania zabytków i uczyły się dokumentacji wykopaliskowej. W pawilonie muzealnym można będzie wraz z przewodnikiem, zobaczyć stałą wystawę archeologiczną p.t. „Gród Grzybowo – między plemieniem a państwem”, będącą rekonstrukcją stanowiska archeologicznego, jakim jest fortyfikacja wałów grodu. A o godzinie 13:00 archeolog Jacek Wrzesiński wygłosi wykład pt. „Mieszko I – twórca państwa”.

9:00 – 17:00 Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy archeologicznej Gród Grzybowo – między plemieniem a państwem

9:00 – 17:00 GAMA – Grzybowska Akademia Małego Archeologa 

10:00 – 16:00  gra terenowa „MAŁY WOJOWNIK

13:00  wykład „Mieszko I – twórca państwa” – mgr Jacek Wrzesiński (Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie)

Rezerwat Archeologiczny znajduje się niedaleko Wrześni, około 7 km na północny-wschód od miasta, we wsi Grzybowo. Dojazd drogą krajową nr 15 Września-Gniezno (zjazd Gulczewo), lub trasą Września – Witkowo (Powidz). GPS N: 52o2143’’  i  E:17o3856’’

Data rozpoczęcia:

10 września 2016

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Rezerwat Archeologiczny

woj. wielkopolskie

Organizator

Nazwa: Rerzerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie, oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Grzybowo 10A, 62-300 Września, mail:grzybowo@lednica.pl, tel. 507 513 798; 61-880 00 76, www.lednica.pl, facebook.com/rezerwat grzybowo

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.