fbpx

Zamek w Roztoce – splątane historie. Od niemieckiej arystokracji do polskich gospodarzy

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

15:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

21:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zabytkowy zespół zamkowo-parkowy w Roztoce jest jedną z najznamienitszych siedzib arystokratycznych na Dolnym Śląsku. Zapraszając Was do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca, chcemy zaprezentować jego niezwykłą historię oraz plany przywrócenia zabytkowi jego dawnej świetności.

Ktoś powiedział, że zamek w Roztoce jest najpiękniejszą zabytkową rezydencją Dolnego Śląska wciąż niedostępną dla publiczności. Tegoroczna edycja EDD jest dla nas świetną okazją, aby zadać kłam temu stwierdzeniu. Po raz pierwszy od dziesięcioleci otwieramy bramy tego wyjątkowego zabytku, aby podzielić się z Wami jego wyjątkowym pięknem, fascynującą historią oraz przedstawić plan rewaloryzacji zabytkowego zespołu, który wcielają w życie jego obecni właściciele. Zamek w Roztoce ma metrykę średniowieczną, został gruntownie przebudowany w 1725 r. i ostatecznie zmodernizowany w latach 70. XIX w. Od końca XV w. aż do 1945 r. był nieprzerwanie siedzibą jednego z najznamienitszych śląskich rodów – Hochbergów, blisko spokrewnionych z rodem panującym w pobliskim zamku Książ. Hrabiowska linia Panów na Roztoce przez stulecia zbudowała i wyposażyła jedną z największych rezydencji pałacowych na Dolnym Śląsku, dwór emanujący znamienitą sztuką i kulturą. Wspaniały zamek z wysoką wieżą jest otoczony rozległym parkiem krajobrazowym oraz wyjątkowej urody barokowym założeniem ogrodowym, który stanowi jeden z najlepszych przykładów barokowej sztuki ogrodowej w Polsce. Szczególnej klasy i urody są niedostępne na co dzień pałacowe wnętrza, odznaczające się przepychem i wysokiej klasy wystrojem. Na szczególną uwagę zasługuje salon muzyczny Hansa Heinricha XIV Bolka von Hochberga, znanego w swojej epoce kompozytora, oraz monumentalna sala balowa, która zachowała wyjątkowy wystrój pochodzący z epoki baroku.

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

15:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

21:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

ul. Zamkowa 3
58-173 Roztoka
gm. Dobromierz, pow. świdnicki

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Fundacja Zamek Roztoka

Osoba kontaktowa: Michał Dębowski

Telefon: 609 816 119

E-mail: biuro@zamekroztoka.pl

WWW: http://www.zamekroztoka.pl

Informacja o organizatorze:

Celem Fundacji „Zamek Roztoka – ocalić od zapomnienia” jest wspomaganie procesu rewaloryzacji założenia zamkowo-parkowego w Roztoce, prowadzenie lokalnej izby pamięci, inicjowanie i koordynacja badań historycznych dotyczących zabytku oraz prowadzenie działalności kulturalnej.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.