fbpx

Zameczek myśliwski Książąt Oleśnickich w Miejscu zaprasza!

Data rozpoczęcia:

10 września 2016

sobota

Data zakończenia:

18 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W ramach tegorocznej edycji EDD, po uprzednim zgłoszeniu, polecamy zwiedzić tzw. zameczek myśliwski Książąt Oleśnickich w Miejscu (gm. Świerczów, w południowo-wschodniej części wsi, nad brzegiem rzeczki, za którą zaczyna się obszar łąk. Dojście ulicą Parkową) – niegdyś leżący na terytorium granicznym księstwa Wrocławskiego i Opolskiego. Jednym z pierwszych znanych właścicieli dóbr był pod koniec XIII w. piastowski książę Henryk V Brzuchaty. W następnych wiekach dwór obronny w Miejscu należał m.in. do rodów Kotulińskich czy von Württemberg. Obecny obiekt, usytuowany na ruinach starego zamku, datowany jest na przełom XVI i XVII w. i był wielokrotnie przebudowywany oraz rozbudowywany. Zameczek otacza nawodniona fosa połączona z rzeką Stara Stobrawa.

Obiekt ma duże szczęście do obecnego właściciela, który od ponad 10 lat prowadzi generalny remont obiektu, głównie dzięki swojej pasji i wytrwałości (również z finansową pomocą państwową i samorządową). Obecnie trwają prace konserwatorskie we wnętrzach zameczku, które w założeniach mają być zaadaptowane na ogólnodostępne (szczególnie dla młodzieży) lokalne Muzeum Puszczy Śląskiej, dotyczące historii okolic Świerczowa i Miejsca, a w szczególności prastarej Puszczy Śląskiej (jej flory i fauny), po której pozostałością jest Stobrawski Park Krajobrazowy. W przyszłości oferta nowej placówki ma zostać uzupełniona o element edukacji ekologicznej – kolejnej pasji właściciela, którego marzeniem jest wzrost świadomości i wiedzy na temat hodowania zdrowej żywności.

Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody od ponad 20 lat uwrażliwia osoby prywatne, firmy i instytucje na problemy ochrony zagrożonych, często opuszczonych, zabytków, poszukiwania optymalnych programów finansowania ich ratowania, a także aktywizowania społeczeństwa do działań na rzecz opieki nad zabytkami i pomnikami przyrody.

 

Poleca:

Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody

Kontakt: opolskie@zabytki.org

 

Znajdź nas na facebook’u: Odchodzące zabytki Opolszczyzny

www.zabytki.org

 

Data rozpoczęcia:

10 września 2016

sobota

Data zakończenia:

18 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Zameczek myśliwski Książąt Oleśnickich

woj. opolskie

Organizator

Nazwa: Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.