fbpx

,,Z życia huty” - zwiedzanie z byłym pracownikiem szopienickiej huty

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

11:30

Data zakończenia:

17 września 2022

sobota

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy do Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA na spotkanie z byłym pracownikiem Huty Metali Nieżelaznych Szopienice, który opowie o historii szopienickich hut, pracy oraz hutniczych zwyczajach.

Jednym z ważniejszych okresów w historii Górnego Śląska był czas industrializacji i rewolucji przemysłowej. który ukształtował tę ziemię i jej charakter. Znaczącą rolę gospodarczą począwszy od XVIII w. miało wydobycie i handel rudą cynku, a w późniejszym okresie produkcja cynku i produktów z tego metalu. Jednym z większych kombinatów hutniczych znajdował się w Szopienicach. Pierwsza tamtejsza huta – ,,Wilhelmina” powstała w 1834 r., niedługo później powstawały tam kolejne huty cynku oraz walcownia cynku, w której obecnie znajduje się Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA.

Podczas EDD chcemy powrócić do korzeni Górnego Śląska, przypomnieć mieszkańcom o ich dziedzictwie, a gościom przybliżyć specyfikę regionu. Wszystko to za sprawą autentycznego poindustrialnego miejsca, jakim jest Walcownia i oprowadzaniu przez byłego pracownika Huty Metali Nieżelaznych w Szopienicach.

Zapraszamy o godz. 11.30. Obowiązują zapisy pod adresem e-mail iga.rentel@muzeatechniki.pl lub pod numerem telefonu 727 600 186. Liczba miejsc: 16

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

11:30

Data zakończenia:

17 września 2022

sobota

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

11 Listopada 50, 40-387 Katowice
(Wjazd również od strony ul. Roździeńskiej 25)

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA

Osoba kontaktowa: Iga Rentel

Telefon: 885 204 510

E-mail: iga.rentel@muzeatechniki.pl

WWW: https://walcownia.muzeatechniki.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA jest częścią Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. Muzeum jest jednym z największych obiektów muzealnych w Polsce. Muzeum prezentuje historię hutnictwa cynku na Górnym Śląsku oraz kolekcję zabytkowych silników spalinowych i motocykli amerykańskich.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.