fbpx

Z wizytą u Chopina - Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli

Data rozpoczęcia:

16 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

16 września/ niedziela

Mała Akademia Chopinowska

Myślenie śpiewem i tańcem. Muzyka polska

11.00-11.45 – Grupa wiekowa 3-6 lat

11.45-12.30 – Grupa wiekowa 7-10 lat

Zajęcia muzyczne skupione wokół fortepianu wprowadzą najmłodszych w świat muzykowania oraz pozwolą poznać różne techniki ekspansji. Stanowią natchnieniem do indywidualnych poszukiwań i odkrywania własnych talentów wśród rówieśników i pod okiem rodziców. Tworzymy przestrzeń, w której każde dziecko będzie mogło uwolnić swój potencjał, zbudować emocjonalną wież ze sztuką, kształtować wrażliwość i rozwijać kreatywność. W związku z okrągłą rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości prezentujemy wybrane przykłady muzyki polskiej począwszy od kompozytorów preromantycznych, którym przysłuchiwał się Chopin po współczesność w muzyce polskiej.

Polonezowe rytmy. Fryderyk Chopin i Michał Kleofas Ogiński

W nawiązaniu do pierwszych polonezów Chopina przypominamy podstawowe kroki tego tańca, a także wprowadzimy nazwisko innego kompozytora słynącego z polonezów. Zapoznamy się z utworem Pożegnanie Ojczyzny Michała Kleofasa Ogińskiego, opowiemy o okolicznościach jego powstania. Dowiemy się jaka jest różnica między tańcem użytkowym a stylizowanym na przykładach z twórczości obydwu artystów. Stworzymy interpretację ruchową do Poloneza As-dur op. 53 Chopina.

Oprowadzanie z przewodnikiem

11.00 – Relacje łączące rodzinę Chopinów ze Skarbkami, właścicielami majątku w Żelazowej Woli, historia założenia muzeum i parku, a także wkład pokoleń w tworzenie muzeum w miejscu, gdzie na świat przyszedł Fryderyk Chopin to wątki ekspozycji stałej. Tak jest w przypadku obecnej, zatytułowanej „Nowoczesność i tradycja. Pomnik w Żelazowej Woli. Część II” i poświęconej unikatowemu założeniu jakie tworzą Dom Urodzenia Chopina przebudowany w stylu narodowym i otaczający go nowoczesny, międzywojenny park, dzieło Franciszka Krzywdy-Polkowskiego.

W roli głównej: architekt krajobrazu

13.30 – O źródłach i roli małej architektury parku w Żelazowej Woli. Bujna roślinność, kolekcja roślin z całego świata i otwarte tarasy w parku ku czci Chopina współgrają z małą architekturą tego miejsca. Modernistyczny basen, znajdujący się przed Domem Urodzenia Fryderyka Chopina pełni istotną rolę. Zmierzający ku niemu główną aleją zwiedzający zatrzymuje się przed basenem, tym samym z określonej odległości ogląda oficynę przebudowaną na styl dworku polskiego. Jaka jest historia i znaczenie innych elementów małej architektury parku? Dwa mosty na rzece Utracie, pergola przy Domu Urodzenia Chopina, estrada czy altany to elementy parku-pomnika mające praktyczne znaczenie, a także wpisujące się silnie w narrację miejsca.

Data rozpoczęcia:

16 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.