fbpx

Z przeszłości w przyszłość

Data rozpoczęcia:

7 września 2020

poniedziałek

Data zakończenia:

30 września 2020

środa

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

zaprasza na wystawę

Z przeszłości w przyszłość

zorganizowaną z okazji

Europejskich Dni Dziedzictwa

Ekspozycję można zwiedzać od 7 do 30 września 2020 r.

w Budynku WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 13

w godzinach otwarcia biblioteki

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna tradycyjnie włącza się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, których tegorocznym hasłem przewodnim jest „Moja droga”. Tytułowa droga rozumiana jest wielowymiarowo, jako historia narodu polskiego walczącego o odzyskanie niepodległości, której przejście kształtowało narodową tożsamość. „Droga” ta może również odnosić się do indywidualnych losów Polaków, którzy w trudnych czasach zmuszeni byli do opuszczenia Polski i prowadzenia swojej działalności na emigracji.

W ramach obchodów EDD, Dział Informacyjno-Bibliograficzny Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przygotował wystawę „Z przeszłości w przyszłość”, wpisującą się w założenia Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022.

Na przygotowanej w WiMBP wystawie prezentujemy liczne wydawnictwa książkowe, m.in.: „Droga do Niepodległej Rzeczypospolitej”, „Ku Niepodległej”, „Rok 1918 w polskiej pamięci kulturowej: spoiwa i pęknięcia”, „Sztafeta wolności: byłem żołnierzem generała Andersa”, „Trudna droga do niepodległości: (XIX-XX wiek)”, „Ku Niepodległej”, „Żołnierze Niepodległości 1863-1938”, multimedia oraz czasopisma.

Ozdobą ekspozycji są stare pocztówki z początku XX wieku, na których uwieczniono widoki Rzeszowa, m. in.: odwrót wojsk rosyjskich w 1915 r., most kolejowy na Wisłoku z 1916 r., pożar gmachów kolejowych po odwrocie Moskali 1914-1915, spalone magazyny na Staroniwie w 1914-1915 r.

Jest to ekspozycja z własnych zbiorów WiMBP w Rzeszowie.

Wstęp wolny!

Data rozpoczęcia:

7 września 2020

poniedziałek

Data zakończenia:

30 września 2020

środa

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Organizator

Nazwa: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Osoba kontaktowa: Katarzyna Błajdo

Telefon: 17 8669 406

E-mail: promocja@wimbp.rzeszow.pl

WWW: http://www.wimbp.rzeszow.pl/

Informacja o organizatorze:

Placówki WiMBP w Rzeszowie prowadzą intensywną działalność kulturalno-edukacyjną skierowaną do wszystkich grup wiekowych. Rocznie biblioteka organizuje ponad 2900, w których uczestniczy 55 620 czytelników. Najważniejsze z nich to spotkania autorskie, spotkania z ciekawymi ludźmi, cykle tematyczne i

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.