fbpx

"z nie jednego pieca jadłem chleb"

Data rozpoczęcia:

16 września 2021

czwartek

17:00

Data zakończenia:

16 września 2021

czwartek

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

„Kuchnia żołnierska ma za zadanie zaopatrywania szeregowych w proste, lecz zdrowe, posilne i urozmaicone pożywienie. Pożywienie winien żołnierz otrzymać 3 razy dziennie”… Jak to było naprawdę?

„Kuchnia żołnierska ma za zadanie zaopatrywania szeregowych w proste, lecz zdrowe, posilne i urozmaicone pożywienie. Pożywienie winien żołnierz otrzymać 3 razy dziennie. Ze względu na to, że pożywienie jest najważniejszym czynnikiem, koniecznym do utrzymania organizmu ludzkiego w równowadze sił, kuchnia żołnierska zarówno podczas pokoju jak podczas wojny winna funkcjonować niezawodnie. Żołnierzom przysługuje: szeregowym służby czynnej, uczniom szkół wojskowych za wyjątkiem oficerów, podoficerów zawodowych, cywilnemu personelowi pomocniczemu w wojskowych zakładach leczniczych, zatrudnionemu w kuchni i magazynach żywnościowych. W pewnych wypadkach stosowane może być uprawnienie do wyżywienia za zapłatą np. sanitariuszki zatrudnione w szpitalach wojskowych, wówczas opłata za wyżywienie równa się wysokości równoważnika żywnościowego z doliczeniem 10% na koszty przyrządzenia strawy” – historie z życia wzięte, gawęda połączona z wystawą przedmiotów z ekwipunku wojskowego.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

16 września 2021

czwartek

17:00

Data zakończenia:

16 września 2021

czwartek

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

gawęda / opowieść, wystawa

Lokalizacja:

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zakrzowie Turawskim

woj. opolskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Fundacja Silesia
  • Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego

Osoba kontaktowa: dr Magdalena Przysiężna-Pizarska

Telefon: 608691912

E-mail: magdalenapp11@p.pl

WWW: http://historia.uni.opole.pl/ https://fundacjasilesia.eu/

Informacja o organizatorze:

Fundacja Silesia, zajmuje się 0chrona i pielęgnacja miejsc pamięci, cmentarzy i grobów ofiar wojen, dokumentacją działań historycznych, przekazywaniem informacji o dziedzictwie regionalnym historycznym, dba o upowszechnianie wiedzy, utrwalanie tradycji poszanowania miejsc pamięci i grobów poległych

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.