fbpx

„Z Marszałkiem Piłsudskim po Łazienkach”

Data rozpoczęcia:

8 września 2019

niedziela

17:00

Data zakończenia:

8 września 2019

niedziela

18:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Bywał w Łazienkach Królewskich służbowo i prywatnie – tu miał ślub i chodził na msze święte. Pierwszy Marszałek Polski Józef Piłsudski, bo o nim mowa, będzie bohaterem spaceru.

Zapraszamy na spacer pod hasłem „Z Marszałkiem Piłsudskim po Łazienkach”, który przybliży związki Józefa Piłsudskiego z Łazienkami Królewskimi i ich najbliższym otoczeniem – m.in. Belwederem i GISZ-em, czyli gmachem obecnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W okresie międzywojennym Łazienki Królewskie były jedną z rezydencji głowy państwa – w latach 1918-1922 służyły Marszałkowi Piłsudskiemu. Tu bywał służbowo i prywatnie. Uczestnicy spacerów dowiedzą się, gdzie przyjmował życzenia noworocznie, zawarł związek małżeński z Aleksandrą Szczerbińską i uczestniczył w mszach świętych. Zobaczą również, gdzie odbyła się komunia dwóch córek marszałka, Wandy i Jadwigi, najsłynniejszych dzieci II RP, a także przestrzeń służącą im do zabawy. Usłyszą ponadto o aucie Piłsudskiego i o Domku Magdeburskim, czyli miejscu jego internowania. Jego prywatne losy ułożą się w opowieść o życiu w latach 1918-1922, gdy był głową państwa polskiego, oraz w latach 1926-1935, czyli okresie po przewrocie majowym.

Trasa spacerów będzie wiodła od Pałacu na Wyspie poprzez park belwederski aż pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwo Obrony Narodowej przy ul. Klonowej. Zakończenie spaceru – przy pomniku Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Data rozpoczęcia:

8 września 2019

niedziela

17:00

Data zakończenia:

8 września 2019

niedziela

18:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
ul. Agrykola 1, 00-460 Warszawa (początek spaceru przy mieszczącym muzealną kasę pawilonie zachodnim Pałacu na Wyspie)

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Muzeum Łazienki Królewskie

Osoba kontaktowa: Mariusz Kolmasiak

Telefon: 22 50 60 116

E-mail: mariusz.kolmasiak@lazienki-krolewskie.pl

WWW: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl

Informacja o organizatorze:

Muzeum Łazienki Królewskie, nazywane „najszczęśliwszym miejscem w Warszawie”, to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta. Tworzą ją klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody.
Można tu odpocząć, obserwując przyrodę, oraz odwiedzić perły europejskiej architektury.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.