fbpx

XII Festyn Archeologiczny "Wehikuł Czasu"

Data rozpoczęcia:

8 września 2019

niedziela

11:00

Data zakończenia:

8 września 2019

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

8 września 2019 roku, w godzinach od 11:00 do 18:00, w Parku Kulturowym Wietrzychowice (gm. Izbica Kujawska), za sprawą „Wehikułu czasu” każdy chętny będzie mógł przenieść się do młodszej epoki kamienia, by wcielić się w rolę mieszkańca neolitycznej osady sezonowej.

Na większości zaaranżowanych stanowisk archeologii eksperymentalnej można będzie wypróbować swoje umiejętności np. podczas tkania na krośnie, lepienia glinianych naczyń, budowy chaty, czy też samodzielnego wykonania strzały z krzemiennym grotem. Poznamy techniki strzelania z łuku i miotania oszczepem. Dowiemy się czym jest dziegieć oraz jak pozyskiwano i wytapiano rudy miedzi. Ponadto zobaczymy jak wykonywano w dawnych czasach łódź jednopienną oraz jakimi narzędziami i przedmiotami posługiwano się życiu codziennym.

 

Spragnieni zdobywania dodatkowej wiedzy będą mieli okazję pospacerować po cmentarzysku megalitycznym w towarzystwie profesora Jacka Wierzbickiego (Instytut Archeologii UAM w Poznaniu) i posłuchać opowieści o czasach budowniczych grobowców. Profesor naświetli również wartości archeologiczne i kulturowe tajemniczych, zabytkowych grobowców. Spacery edukacyjne zaplanowano wstępnie na godz. 15:30 i 16:30 (zbiórka przy grobowcu nr 3).

 

A co jeszcze ? … – tego możemy się dowiedzieć przybywając do Wietrzychowic i uczestnicząc w festynie archeologicznym „Wehikuł czasu”, realizowanym w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

Z uwagi na brak okolicznych lokali gastronomicznych i sklepów, na wyznaczonych terenach (w pobliżu parkingów) czynne będą punkty serwujące jedzenie i napoje.

 

Nie zabraknie także stoiska pamiątkarskiego, gdzie oprócz replik ceramiki sprzed 5500 lat i wietrzychowickich pocztówek można będzie nabyć znaczek turystyczny oraz uzyskać stempel.

 

Ponadto, podobnie jak w poprzednich latach, wybita zostanie pamiątkowa moneta „Wietrzychowice 3500 lat p.n.e. – Wehikuł czasu 2019”.

 

Imprezę dofinansowują: Województwo Kujawsko-Pomorskie, Gmina Izbica Kujawska, Powiat Włocławski oraz Fundacja Badań Archeologicznych im. prof. Konrada Jażdżewskiego.

 

Patronat honorowy nad imprezą sprawuje Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna „Konstelacja dobrych miejsc” oraz Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi.

Data rozpoczęcia:

8 września 2019

niedziela

11:00

Data zakończenia:

8 września 2019

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Park Kulturowy Wietrzychowice
87-865 Wietrzychowice

woj. kujawsko-pomorskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Izbicy Kujawskiej
  • Stowarzyszenie Środowisk, Twórców i Animatorów Kultury Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej
  • Stowarzyszenie – Ziemia Izbicka

Osoba kontaktowa: Adam Myrta

Telefon: 54 286 51 93

E-mail: mgok-izbica@wp.pl

WWW: https://www.facebook.com/pages/category/Education/MGOK-Izbica-Kujawska-238181366757919/

Informacja o organizatorze:

Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Izbicy Kujawskiej

Stowarzyszenie Środowisk, Twórców i Animatorów Kultury Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej

Stowarzyszenie – Ziemia Izbicka

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.