fbpx

X Koncert przy ruinach

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

19:00

Data zakończenia:

10 września 2022

sobota

21:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy do udziału w koncercie zespołu Spirituals Singers Band z Wrocławia, który odbędzie się przy ruinach XVII-wiecznej kaplicy loretańskiej w Skrzebowej, które należą do najstarszych obiektów zabytkowych powiatu ostrowskiego.

Zespół Spirituals Singers Band wykona oratorium „Litania Do Polskich Świętych – Santo Subito” do muzyki Włodzimierza Szomańskiego oraz słów Dariusza Czajkowskiego. W utworze tym kompozytor łączy tradycję europejskiej muzyki klasycznej, z liturgią kościoła katolickiego i wyrazem emocjonalnym muzyki gospel. Ta ostatnia, wyrosła z religijnej żarliwości czarnoskórych amerykanów, jak żadna inna muzyka niesie w sobie ogromny ładunek emocjonalny, którego siła energii rozpala emocje i pozwala na pobożne uniesienia. Bodźcem do skomponowania tego dzieła stało się życie świętych zamknięte w proste ideały, zawsze aktualne, każdego dnia, dla każdego człowieka bez względu na kolor skóry i wyznania.
Koncert odbędzie się przy ruinach Domku Loretańskiego – budowli sakralnej wzniesionej na wzór „Świętego Domu” w Loreto. Kaplice loretańskie szczególnie popularne były w Polsce i krajach katolickich w XVII i XVIII wieku. Skrzebowska kaplica została wybudowana w I połowie XVII wieku i zrujnowana podczas potopu szwedzkiego. Odbudowana kilka lat po potopie uległa ponownemu zniszczeniu w końcu XVIII wieku, od tamtej pory nie próbowano już jej odbudowywać. Obecnie w Polsce pozostało tylko kilka kaplic loretańskich, wśród nich ta w Skrzebowej.

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

19:00

Data zakończenia:

10 września 2022

sobota

21:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

koncert

Lokalizacja:

Ruiny kaplicy loretańskiej w Skrzebowej, gm. Raszków, pow. ostrowski

woj. wielkopolskie

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa

Osoba kontaktowa: Karol Marszał

Telefon: 517201106

E-mail: karolmarszal@wp.pl

WWW: http://skrzebowa.osw.pl

Informacja o organizatorze:

Celem działania Stowarzyszenia jest:
1) wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju: społecznego, kulturalnego i gospodarczego sołectw Moszczanka i Skrzebowa oraz okolicznych miejscowości, 2) współpraca mieszkańców sąsiednich wsi Moszczanka i Skrzebowa oraz okolicznych miejscowości.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.