fbpx

X Festiwal Owtarte Ogrody

Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

Data zakończenia:

10 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W wyjątkowym dla Konstancina-Jeziorny roku 120-lecia utworzenia Konstancina oraz 100-lecia uzdrowiska Konstancin, odbędzie się także jubileuszowy X Festiwal Otwarte Ogrody. Wyjątkowo i jubileuszowo będzie we wszystkich konstancińskich ogrodach i wnętrzach, udostępnionych odwiedzającym w weekend 9 – 10 września pod hasłem „ Krajobraz dziedzictwa- dziedzictwo krajobrazu”.

Udział w festiwalu jest dobrowolny, a wstęp do ogrodów  nieodpłatny.

Podczas trwania Festiwalu, tj. w dniach 9 i 10 września, przy głównej alei w Parku Zdrojowym będzie znajdował się punkt informacyjny, otwarty w godzinach 10.00-16.00.

Program w wersji papierowej będzie także dostępny w Urzędzie Miasta i Gminy i w wybranych punktach na terenie miasta. W wersji elektronicznej na stronie www.konstancinjeziorna.pl  oraz www.otwarteogrody.pl. Dodatkowe informacje o powstaniu i idei Festiwalu Otwarte Ogrody, znajdziecie Państwo pod adresem www.otwarteogrody.pl

Pierwsze Otwarte Ogrody w Polsce zostały zorganizowane w 2005 roku w Podkowie Leśnej, z inspiracji Magdaleny Prosińskiej i Łukasza Willmanna. Z Podkowy Leśnej  idea festiwalu prezentującego bogactwo przyrody i kultury miast-ogrodów, przeniosła się do otaczających Warszawę miast – Milanówka, Komorowa, Brwinowa, Zalesia Dolnego , Józefowa oraz warszawskiej Sadyby. Od 2008 roku w Festiwalu uczestniczą ogrody i domy Konstancina-Jeziorny.  Festiwal Otwarte Ogrody uczestniczy w programie Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczne hasło „Krajobraz dziedzictwa- dziedzictwo krajobrazu” , zachęca do przyjrzenia się otaczającemu krajobrazowi oraz zmian, jakie w nim zachodzą. Chodzi nie tylko o krajobraz przyrody, ale również krajobraz kulturowy, będący zapisem wieloletniej działalności człowieka. Hasło jest także inspiracją do spojrzenia wstecz, na dzieje naszej społeczności, oraz refleksji na temat przyszłości.

X raz w konstancińskich ogrodach

Festiwal jest wspaniałą  okazją do zapoznania się z bogatym dziedzictwem kulturowo- historycznym i przyrodniczym i walorami przyrodniczymi nadwiślańskiej gminy uzdrowiskowej, jaką jest Konstancin-Jeziorna.  Wyróżnikiem Festiwalu jest fakt ,że ogrodowe spotkania są całkowicie zaprojektowane i realizowane przez właścicieli gościnnych ogrodów lub zaproszonych do ich ogrodów  twórców. Różnorodność tematyczna programu festiwalu jest odzwierciedleniem  ich szerokich zainteresowań.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wydarzenia związane z prezentacją historii Konstancina-Jeziorny. Każdego roku zwiększa się liczba uczestników wycieczek po mieście szlakiem zabytkowych willi oraz dziejów ich mieszkańców, twórców świetności i wyjątkowości tego miejsca . W konstancińskiej willi „Świt” ostatnie lata swego życia spędził Stefan Żeromski, a  utworzone w tym domu muzeum przedstawiające prywatne pamiątki pisarza i jego rodziny, jest  ważnym punktem podczas festiwalowych dni.  W odrestaurowanym zaś zabytkowym budynku Villi la Fleur w Skolimowie, znajduje się jedyne prywatne muzeum w Polsce , które udostępnia kolekcje prac artystów pochodzenia polskiego związanych z École de Paris. Dopełnieniem  kolekcji jest bogaty zbiór mebli i rzemiosła artystycznego wykonanych w stylu art déco .

Kulturalny kalejdoskop we wrześniowy weekend

Wśród licznych propozycji konstancińskiego Festiwalu Otwarte Ogrody, znajdą się wystawy malarstwa i rzeźby, zdjęć artystycznych, reportaży z podróży, spotkania z pisarzami oraz seanse filmowe reżyserów i scenarzystów zamieszkałych w gminie Konstancin-Jeziorna. Jak co roku, spotkamy się także w ogrodach muzycznych na koncertach wybitnych pianistów, a także zespołów muzyki rozrywkowej. Skolimowski Dom Artystów Weteranów Scen Polskich tradycyjnie będzie gościł w swoich zabytkowych progach młodzież z Konstancińskiej Szkoły Muzycznej.

W tym roku Otwarte Ogrody przygotowane są z myślą o dzieciach, które mogą uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez artystów, zajęciach plastycznych czy przedstawieniach.
W miejscach bardziej oddalonych od centrum miejskiego, otwierają się ogrody, które zapraszają na prelekcje z życia pszczół i czynny udział w miodobraniu. W nadwiślańskich wioskach prezentowana będzie kultura regionu Urzecza, jego tradycji , obyczajów i wyjątkowych smaków regionalnej kuchni.

Zamierzeniem organizatorów jest , aby Festiwal dawał możliwość miłego i aktywnego spędzenia czasu, poznania interesujących ludzi, nawiązania nowych znajomości. Aby był miejscem spotkań wszystkich pokoleń- dorosłych, młodzieży i dzieci. Mile widziani będą nie tylko mieszkańcy Konstancina-Jeziorny, ale także wszyscy bliscy i dalecy sąsiedzi, turyści i kuracjusze uzdrowiska. W zieleni ogrodów , w kameralnej atmosferze,  w bezpośrednim kontakcie z gospodarzami i twórcami odpocznijmy od zgiełku świata, codziennego zabiegania , straćmy poczucie presji czasu , pozwólmy sobie w końcu na ten dwudniowy wyjątkowy przystanek podczas naszego konstancińskiego Festiwalu „Otwarte Ogrody”.

 

Organizatorami Festiwalu Otwarte Ogrody są konstancińskie stowarzyszenia – Klub inicjatyw Obywatelskich (koordynator Festiwalu ) oraz Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina, Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, Konstanciński Dom Kultury.

 

Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

Data zakończenia:

10 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie, wycieczka / spacer, inne

Lokalizacja:

Konstancin-Jeziorna

woj. mazowieckie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna
  • Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina
  • Klub inicjatyw Obywatelskich
  • Konstanciński Dom Kultury

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.