fbpx

WYSTAWA "ŻYWE DZIEDZICTWO - TRADYCJE OD POKOLEŃ"

Data rozpoczęcia:

1 sierpnia 2023

wtorek

09:00

Data zakończenia:

31 października 2023

wtorek

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Publiczna Biblioteka w Pyrzycach zaprasza na wystawę, której głównym „bohaterem” jest strój pyrzycki.

Tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie są jednym z najistotniejszych elementów dziedzictwa kulturowego każdej społeczności. To właśnie one spajają je oraz pozwalają trwać w czasie i przestrzeni. Podzielane wartości i idee, otaczanie szacunkiem postaci historycznych czy legendarnych, przekazywane opowieści, sposoby wyrażania się i zachowania gwarantują trwanie więzi społecznej. Jedną z nich, może najbardziej efektowną jest strój pyrzycki.
Trudno dziś jednoznacznie stwierdzić, jak daleko należałoby cofnąć się w czasie, aby zaobserwować proces tworzenia się stroju [pyrzyckiego. Nie ma o nim informacji w XVI-wiecznych kronikach, choć można w nich znaleźć wzmiankę, iż pyrzyccy tkacze na całym Pomorzu słynęli ze znakomitego sukna.
Etnografowie uważają, iż znany nam dzisiaj (głównie z rycin książek, obrazów oraz kart pocztowych) strój pyrzycki powstał w początkach XIX wieku i był efektem wymieszania ludowej tradycji tego regionu oraz elementów stroju przybywających tu wówczas osadników z zachodniej Europy – Fryzyjczyków i Holendrów.
W powszechnym użyciu był na pewno w XIX stuleciu – znamy go ze szkiców i obrazów szczecińskiego malarza Augusta Ludwiga Mosta oraz rycin Alberta Kretschmera.
Strój jest bardzo efektowny, barwny i bogaty. Wykorzystuje go działający od lat Zespół Pieśni i Tańca Pyrzyce, który w tych strojach robi wielkie wrażenie na scenach całej Europy.

Data rozpoczęcia:

1 sierpnia 2023

wtorek

09:00

Data zakończenia:

31 października 2023

wtorek

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Muzeum Ziemi Pyrzyckiej
Oddział Publicznej Biblioteki w Pyrzycach
ul. Zabytkowa 34
74-200 Pyrzyce

woj. zachodniopomorskie

Organizator

Nazwa: Publiczna Biblioteka w Pyrzycach

Osoba kontaktowa: Beata Statkiewicz

Telefon: 793-129-331

E-mail: czytelniaPbp@gmail.com

WWW: http://bibliotekapyrzyce.pl/

Informacja o organizatorze:

Dział ” Muzeum Ziemi Pyrzyckiej” zajmuje się gromadzeniem i ekspozycją zbiorów związanych z historią Ziemi Pyrzyckiej od epoki kamiennej do współczesności. Nasze zbiory to zabytki archeologiczne, numizmaty, narzędzia niezbędne do pracy, sprzęt gospodarstwa domowego, wytwory dawnych zakładów.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.