fbpx

"W malarskim kręgu Gerharta Hauptmanna - Erich Fuchs" - wystawa

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

12:00

Data zakończenia:

31 grudnia 2023

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wystawa grafik Ericha Fuchsa – niemieckiego malarza, rysownika i pejzażysty, którego prace są źródłem poznania życia codziennego przedwojennych mieszkańców Karkonoszy.

Na wystawie „W malarskim kręgu Gerharta Hauptmanna – Erich Fuch”, prezentowane są grafiki artysty pochodzące z prywatnych zbiorów. Ten niemiecki malarz, rysownik i pejzażysta, zafascynowany karkonoskim krajobrazem i życiem mieszkających na tym terenie ludzi, pozostawił po sobie prace, które są niezwykle bogatym źródłem do poznania obyczajów, zawodów i życia codziennego mieszkańców Karkonoszy.
Fuchs stworzył cykl „Lud Śląski”, składający się z ponad 300 prac podzielonych na osiem tematycznych tek: Wieś w górach (Gruszków), Tkacze śląscy, Praca i obyczaje (II części), Huta szkła, Typy i postacie, Życie w górskich chatach, Barwne izby i wiejskie kościoły (akwarele).

Fuchs uczył się litografii w magdeburskiej Szkole Rzemiosł Artystycznych oraz studiował grafikę w Akademii Sztuki w Lipsku. Odwiedzając brata mieszkającego w Karkonoszach, zakochał się w tych górach i postanowił tu zamieszkać. Najpierw osiedlił się w Gruszkowie, później w Przesiece, a następnie w Jeleniej Górze. Mimo fizycznej niepełnosprawności (na skutek choroby), chętnie wędrował ze szkicownikiem po okolicznych szlakach i miejscowościach. Erich Fuchs przyjaźnił się z Gerhartem Hauptmannem, którego dramaty ilustrował.
Zmarł w 1983 roku w Marburgu (Niemcy).

Galeria

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

12:00

Data zakończenia:

31 grudnia 2023

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze
ul. Michałowicka 32
58-570 Jelenia Góra

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze

Osoba kontaktowa: Karolina Matusewicz-Górniak

Telefon: 757553286

E-mail: kontakt@muzeum-dgh.pl

WWW: http://www.muzeum-dgh.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum mieści się w willi niemieckiego pisarza Gerharta Hauptmanna.
Muzeum promujące wielokulturowy charakter dziedzictwa regionu Dolnego Śląska realizuje działania związane z gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem do celów naukowych i edukacyjnych swoich zbiorów.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.