fbpx

Wystawa: Teka „Wilno” Ignacego Pinkasa

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

10:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Muzeum prowadzi projekt Magistrae Artis w Fałatówce, w ramach którego prezentowane są eksponaty związane z działalnością J. Fałata. Z jego spuścizny kolekcjonerskiej pochodzi teka litografii Wilno Ignacego Pinkasa, eksponowana na wystawie czasowej.

Julian Fałat był nie tylko mistrzem akwareli, wybitnym pedagogiem, zaangażowanym działaczem patriotycznym i społecznym czy troskliwym ojcem, ale także kolekcjonerem. W jednym z pokoi bystrzańskiej Fałatówki – willi, w której spędził dwie dekady swego życia, mieszczącej obecnie muzeum poświęcone jego twórczości – można zobaczyć zbiór różnorodnych przedmiotów: mebli, wyrobów rzemiosła artystycznego, drobnej rzeźby oraz grafik, świadczący o jego rozległych zainteresowaniach. Wśród nich jest jedna z kilku litografii z teki Wilno autorstwa Ignacego Pinkasa. Teka ta dotarła do rąk Fałata zapewne kilka tygodni przed śmiercią, ale na pewno ucieszyła oko sędziwego mistrza pędzla. Pozostałe prace ukazujące wspaniałe zabytki Wilna i jego zaułki można zobaczyć na czasowej ekspozycji w Bystrej. Wystawa czynna do 15 stycznia 2023 r., w ramach EDD wstęp na wystawę w dniach 10-11.09 oraz 17-18.09 ‒ bezpłatny.

Dodatkowo zapraszamy na wykład „Architektura Wilna w twórczości Ignacego Pinkasa” 4 września 2022 r., o godz. 10.00 w Fałatówce, prowadzenie Kinga Kawczak. Wstęp bezpłatny.

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

10:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – Fałatówka
ul. Juliana Fałata 34
43-360 Bystra

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Osoba kontaktowa: Natalia Dymanus

Telefon: 508358823

E-mail: natalia.dymanus@muzeum.bielsko.pl

WWW: https://muzeum.bielsko.pl/

Informacja o organizatorze:

Zamek Książąt Sułkowskich, Stara Fabryka, Dom Tkacza i Fałatówka – cztery miejsca tworzące Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.