fbpx

Wystawa "Polska jest tutaj".

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

09:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wystawa Igora Przybylskiego „Polska jest tutaj” to historia o polskiej prowincji w kontekście komunikacji. Punktem odniesienia jest tu sieć kolejowa i stacje, których nazwy niosą dodatkowe znaczenia.

Wystawa to historia o polskiej prowincji w kontekście komunikacji. Punktem odniesienia jest tu sieć kolejowa – zapewniająca łączność pomiędzy miejscowościami – i stacje, których nazwy niosą dodatkowe znaczenia. Niezwykła jest ilość i rozmaitość wieloznacznych nazw miejscowości w naszym kraju. Te dziwne z nazwy miejsca bywają bardzo różnorodne – są to spore miasta lub bardzo małe miejscowości. Zdarza się, że peron jest jedyną budowlą w okolicy. Obrazy są do pewnego stopnia rekonstrukcją tablic stacyjnych, jednak z uwagi na ogromne rozmiary oryginałów – są znacznie pomniejszone, proporcje zaś zgodne z oryginałem. Tkanka malarska oddaje kolorystykę, typografię, sposób montażu czy erozję konkretnych tablic. Dodatkową warstwą tego cyklu jest rola odbiorcy, który widząc konkretne stacje-hasła sam wytwarza obrazy (np. stacja Mrozy). Jest to także rodzaj zabawy lingwistycznej, w której poprzez różne zestawienia i skojarzenia tablic można modyfikować pierwotne zamysły autora.
Obrazom towarzyszą projekcje złożona z fotografii kolejowej infrastruktury: stacji czy przystanków kolejowych, przejść podziemnych prawie zupełnie pozbawionych podróżnych i jakichkolwiek innych przejawów życia.

Galeria

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

09:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

pl. T. Kościuszki 7-8
28-300 Jędrzejów

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie

Osoba kontaktowa: Katarzyna Krzystanek

Telefon: 41 386 24 45

E-mail: muzeumprzypkowskich@o2.pl

WWW: http://muzeum.jedrzejow.pl

Informacja o organizatorze:

Muzeum w Jędrzejowie powstało z inicjatywy rodziny Przypkowskich. Prezentuje kolekcję przyrządów astronomicznych i zegarów słonecznych; dawne wnętrza i pamiątki związane z kuchnią. Dodatkową jego atrakcją jest Ogród Czasu.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.