fbpx

Wystawa „Od Marcina Rożka do…” - wykład i oprowadzanie kuratorskie.

Data rozpoczęcia:

7 września 2019

sobota

18:30

Data zakończenia:

7 września 2019

sobota

19:20

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Utracone i niezaistniałe –opowieść muzealników o tym, czego już nie ma. Wystawa w Muzeum Ziemi Wschowskiej.

Kuratorem wystawy „„Od Marcina Rożka do Ivana Meštrovicia. Utracone i niezaistniałe projekty w przededniu II wojny światowej” jest Przemysław Wojciech. Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa przybliży zwiedzającym sylwetkę Marcina Rożka wygłaszając wykład pt. „Marcin Rożek (1885–1944) – jego projekty i realizacje”. Dopełnieniem wykładu będzie oprowadzanie kuratorskie po wystawie.
W trzech salach barokowych kamieniczek zwiedzający poznają życiorysy i projekty twórców, oraz historyczne źródła inspiracji dla artystów w 20 leciu międzywojennym. Szczególną atrakcją są makiety, z których największa ma wymiary ok. 7 × 2 m i przedstawia planowaną Dzielnicę Marszałka Piłsudskiego na Polu Mokotowskim w Warszawie. Na wystawie prezentowany jest też dorobek artystyczny związanego z Wolsztynem (Wielkopolska) artysty – rzeźbiarza, malarza i architekta amatora – Marcina Rożka, oraz plany i makiety projektów innych wybitnych artystów, składające się na obraz sztuki II Rzeczpospolitej. Prace Ivana Meštrovicia – artysty o międzynarodowej sławie pokazują sztukę tego okresu w kontekście geopolitycznym. Fragmenty pomników niszczonych od 1939 r. nawiązują do 80-rocznicy wybuchu II wojny światowej. Rozwinięciem wątku opowieści o 100-rocznicy odzyskania niepodległości są także projekty twórców 20-lecia międzywojennego poszukujących nowego, integralnego stylu polskiego.

Wydarzenie w cyklu:

ogólnopolska inauguracja 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa 2019 we Wschowie

Gospodarzem ogólnopolskiej inauguracji 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa 2019 jest Wschowa, miasto w województwie lubuskim.

Data rozpoczęcia:

7 września 2019

sobota

18:30

Data zakończenia:

7 września 2019

sobota

19:20

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja, wystawa, zwiedzanie

Lokalizacja:

Wschowa
Muzeum Ziemi Wschowskiej
plac Zamkowy 2

woj. lubuskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Ziemi Wschowskiej

Osoba kontaktowa: Grażyna Strózik

Telefon: 65 540 74 61

E-mail: eddlubuskie@gmail.com

WWW: http://muzeum.wschowa.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Ziemi Wschowskiej to samorządowa instytucja kultury utworzona w 1968 r. Upowszechnia wiedzę o historii, kulturze i sztuce oraz współczesności miasta Wschowa i historycznej ziemi wschowskiej, wartości w sferze historii, kultury, nauki i sztuki, udostępniania i trwale chroni zbiory.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.