fbpx

Wystawa fotograficzna pt. NAFTOWE DROGI. EMIGRACJA. NIEPODLEGŁOŚĆ.

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

10:01

Data zakończenia:

20 września 2020

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wystawa fotograficzna pt. „NAFTOWE DROGI. EMIGRACJA. NIEPODLEGŁOŚĆ.” ma za zadanie przybliżyć mało znane wątki związane z historią polskiego przemysłu naftowego.

Głównym celem wystawy jest pokazanie polskich naftowców, zaangażowanych w walkę o wolność i niepodległość ojczyzny, a także tych, dzięki którym powstawały i rozwijały się kopalnie ropy naftowej, zlokalizowane niemal na wszystkich kontynentach naszego globu.
Poprzez archiwalne fotografie, Muzeum w Bóbrce pragnie przypomnieć, że rodzący się w Galicji przemysł naftowy, nie tylko zmienił gospodarczo te polskie ziemie, gdzie powstawały kopalnie, ale też przekształcił mentalnie społeczność, która je zamieszkiwała. Wraz z rozwojem przemysłu poprawiła się sytuacja materialna oraz wzrosła świadomość narodowa chłopów, a później robotników naftowych. Aktywność społeczno-polityczna, poczucie przynależności do jednej wspólnoty były niewątpliwie umacniane poprzez działalność założycieli przemysłu naftowego, ale wzmocnieniu więzi z ojczyzną, paradoksalnie przysłużyła się emigracja zarobkowa. Powstające na całym świecie kopalnie naftowe wymagały zatrudnienia wyspecjalizowanych pracowników, a za takich uchodzili Polacy, szczególnie ci, którzy pierwsze szlify nafciarskie zdobywali na kopalni w Bóbrce.
Prawie wszędzie tam gdzie były pokłady ropy naftowej można było spotkać polskich nafciarzy. Wyjazdy nasiliły się szczególnie na początku XX wieku. Najpopularniejsze były wyprawy zarobkowe na teren zagłębia wschodniego, w rejon Borysławia i Drohobycza, ale równie chętnie wyjeżdżano do Rumunii, Rosji, Chile, Nowej Zelandii, na Borneo a nawet na Trynidad. Polacy pracowali w przemyśle naftowym w obydwu Amerykach, szczególnie głośna była emigracja do Argentyny, gdzie polscy naftowcy wprowadzili nowoczesne metody wiercenia.

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

10:01

Data zakończenia:

20 września 2020

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Bóbrka, ul. Kopalniana 35, 38-458 Chorkówka

woj. podkarpackie

Organizator

Nazwa: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza

Osoba kontaktowa: Barbara Olejarz

Telefon: 604948044

E-mail: b.olejarz@bobrka.pl

WWW: https://bobrka.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce to wyjątkowe miejsce. To właśnie tutaj narodził się przemysł naftowy. Tu funkcjonuje najstarsza na świecie kopalnia ropy naftowej, której początki sięgają roku 1854 r.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.