fbpx

Wymalowane dziedzictwem

Data rozpoczęcia:

18 września 2022

niedziela

14:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy na oficjalne odsłonięcie muralu na ścianie budynku GOK w Gołębiu. Mural ma na celu upamiętnienie bitwy pod Gołębiem oraz poległych w niej żołnierzy w lutym 1656 r.

Powstałe dzieło – mural – będzie zawierać element historyczny, będący fragmentem tej bitwy, jak również elementy życia współczesnego. Wizerunek Stefana Czarnieckiego z wojskiem konnym w tle ma być rodzajem oddania hołdu tym, którzy walczyli o naszą niepodległość. Ma również kształtować właściwe postawy obywatelskie i utrwalać naszą lokalną historię jak oraz uwrażliwiać na sztukę mieszkańców i odwiedzających nas turystów. Elementem współczesnym są dzieci beztrosko bawiące się na łące w otoczeniu lasu i przepływającej rzeki Wisły. Elementy te będzie rozgraniczać biało-czerwona wstęga na której puszczony jest latawiec z napisem „Niepodległa”.

 

Program wydarzenia:

14:00 – uroczyste odsłonięcie muralu na ścianie budynku GOK w Gołębiu (ul. Folwarki 1)

14:45 – przemarsz do Szkoły Podstawowej w Gołębiu (ul. Puławska 32)

15:00 – uroczyste otwarcie Europejskich Dni Dziedzictwa

15:15 – występy artystyczne:

  • montaż słowno-muzyczny o hetmanie Czarnieckim oraz bitwie stoczonej pod Gołębiem w lutym 1656 r. (w wykonaniu młodzieży szkolnej),
  • występy artystyczne zespołów działających przy GOK w Gołębiu (wystąpią śpiewający seniorzy, kabaret, solistki i zespół teatralny).

Organizatorzy zapraszają na poczęstunek m.in. serwowany przez kuchnię polową.

 

Mural został stworzony w ramach projektu „Zaprojektowanie i wykonanie muralu na ścianie budynku GOK” dofinansowanego z programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”, realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Gołębiu koalicji ze Szkołą Podstawową im. Stefana Czarnieckiego w Gołębiu.

 

Data rozpoczęcia:

18 września 2022

niedziela

14:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

inne

Lokalizacja:

GOK w Gołębiu, ul. Folwarki 1

woj. lubelskie

Organizator

Nazwa: Gminny Ośrodek Kultury w Gołębiu

Osoba kontaktowa: Ewa Rodzik, Dorota Opolska- Maksym

Telefon: 81 881 32 22,

E-mail: gokgolab@wp.pl

WWW: https://gokgolab.pl

Informacja o organizatorze:

GOK to samorządowa instytucja kultury działająca na terenie Gminy Puławy. Realizujemy zadania z zakresu tworzenia i upowszechniania kultury poprzez zespołowe uczestnictwo w kołach i zespołach zainteresowań. Dbamy o lokalnych twórców i staramy się tworzyć warunki do rozwoju ruchu amatorskiego.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.