fbpx

wykład/ prezentacja – Książęta Sułkowscy – żołnierze niepodległości?

Data rozpoczęcia:

15 września 2019

niedziela

15:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

15:45

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Opowieść o przedstawicielach magnackiego rodu Sułkowskich, którzy na różne sposoby wpisali się w walkę o niepodległą Rzeczpospolitą, począwszy od konfederacji barskiej, przez czasy napoleońskie, Wiosnę Ludów, aż po rok 1918.

15.00 serdecznie zapraszamy do  Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej na wykład pt. Książęta Sułkowscy – żołnierze niepodległości?

 

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, mające główną siedzibę w Zamku książąt Sułkowskich, kontynuuje tradycje muzealne zapoczątkowane w pierwszych latach XX wieku, kiedy to władze samorządowe śląskiego Bielska i galicyjskiej Białej powołały do życia dwa odrębne muzea.

 

Wznoszący się w centrum Bielska-Białej zamek jest najstarszą i największą zabytkową budowlą stojącą na terenie historycznego miasta Bielska. Według legendy w jego miejscu miał znajdować się niegdyś gródek rozbójników napadających na podróżujących tamtędy kupców. W 1752 roku państwo stanowe podniesione zostało do rzędu księstw i przeszło w ręce familii Sułkowskich, a sam zamek oraz liczne dobra w okolicy miasta pozostawały w posiadaniu rodu nieprzerwanie do 1945 roku.