fbpx

Jedno miejsce – dwa pomniki

Data rozpoczęcia:

8 września 2019

niedziela

11:00

Data zakończenia:

8 września 2019

niedziela

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W zbiorach Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej znajdują się dwa gipsowe projekty monumentu Adama Mickiewicza, autorstwa Ryszarda Sroczyńskiego, oraz archiwalia dotyczące pomnika Gabriela Narutowicza. Będą one punktem wyjścia do rozważań nad formą upamiętnienia znanych Polaków w Bielsku-Białej.

11.00 serdecznie zapraszamy do Muzeum Historycznego w Bielsku na wykład pt. Jedno miejsce – dwa pomniki, który poprowadzi Kinga Kawczak.

 

Śląskie Bielsko i małopolska Biała to dwa siostrzane miasta połączone w jeden organizm administracyjny w 1951 roku. Jak to bywa na granicy, dzieli je odrębna historia, a zespalają ludzie, interesy i kultura. Jest w Bielsku-Białej miejsce, które łączy dwa pomniki, podkreślające polską przynależność i tożsamość kulturową. To leżący w śląskiej części miasta dzisiejszy park Włókniarzy, na obrzeżu którego usytuowany jest monument Adama Mickiewicza z 1961 roku. W latach 1928–1939 stał w tym miejscu – jedyny w Polsce – pomnik poświęcony Gabrielowi Narutowiczowi, pierwszemu prezydentowi II Rzeczypospolitej, zamordowanemu kilka dni po objęciu urzędu. Podczas spotkania przyjrzymy się skomplikowanym losom wznoszenia obu monumentów, ich istnieniu i oddziaływaniu na społeczeństwo. W dyskusji spróbujemy zobaczyć, jak dzisiaj postrzegane jest to miejsce, czy znana jest jego historia?

Data rozpoczęcia:

8 września 2019

niedziela

11:00

Data zakończenia:

8 września 2019

niedziela

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja

Lokalizacja:

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Zamek Książąt Sułkowskich
ul. Wzgórze 16
43-300 Bielsko-Biała

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Osoba kontaktowa: Natalia Dymanus

Telefon: 791120586

E-mail: natalia.dymanus@muzeum.bielsko.pl

WWW: https://muzeum.bielsko.pl

Informacja o organizatorze:

Zamek Książąt Sułkowskich, Stara Fabryka, Dom Tkacza i Fałatówka – cztery miejsca tworzące Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.