fbpx

Adam Bunsch w Bielskiej Szkole Przemysłowej

Data rozpoczęcia:

15 września 2019

niedziela

11:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Obraz Adama Bunscha zatytułowany Ogród Szkoły Przemysłowej w Bielsku stanowić będzie punkt wyjścia do rozważań nad rolą tego artysty w mieście nad Białą i znaczeniem Państwowej Szkoły Przemysłowej w kształtowaniu polskiego życia kulturalnego.

11.00 serdecznie zapraszamy na wykład pt. Adam Bunsch w Bielskiej Szkole Przemysłowej, który poporowadzi Teresa Dudek Bujarek.

 

K.K. Staats-Gewerbeschule in Bielitz [Państwowa Szkoła Przemysłowa w Bielsku] powstała w 2. połowie XIX w., w ścisłej współpracy z dynamicznie rozwijającym się po obu stronach rzeki Białej lokalnym przemysłem, w tym włókienniczym. Od 1922 r. była to polska szkoła, w której posadę nauczyciela matematyki i różnych form rysunków otrzymał, przybyły z Krakowa, Adam Bunsch (1896–1969), absolwent tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W okresie 20-lecia międzywojennego szkoła stała się ważnym ośrodkiem polskiego życia kulturalnego, a jednym z jego animatorów był Adam Bunsch, pedagog, twórca szkolnego koła teatralnego, malarz, grafik, witrażownik, pastelista, dramaturg, projektant scenografii i reżyser oraz społecznik i polski patriota. Na wielu jego obrazach można odnaleźć uczniowską społeczność, a w Bielsku-Białej znajdują się liczne ślady jego artystycznej aktywności.

Data rozpoczęcia:

15 września 2019

niedziela

11:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja

Lokalizacja:

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Zamek Książąt Sułkowskich
ul. Wzgórze 16
43-300 Bielsko-Biała

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Osoba kontaktowa: Natalia Dymanus

Telefon: 791120586

E-mail: natalia.dymanus@muzeum.bielsko.pl

WWW: https://muzeum.bielsko.pl

Informacja o organizatorze:

Zamek Książąt Sułkowskich, Stara Fabryka, Dom Tkacza i Fałatówka – cztery miejsca tworzące Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.