fbpx

Wspólna historia-wspólne dziedzictwo

Data rozpoczęcia:

14 sierpnia 2019

środa

10:00

Data zakończenia:

15 sierpnia 2019

czwartek

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wydarzenia poświęcone będą domom mieszkalnym, zabytkom architektury drewnianej Tykocina, w których zapisane są losy żydowskich i polskich mieszkańców. Są one świadectwem życia i Zagłady, jedności i rozpadu wspólnoty Żydów i Polaków, a jednocześnie miejscem przetrwania tych obu społeczności przez pamięć obecnych mieszkańców.

WSPÓLNA HISTORIA – WSPÓLNE DZIEDZICTWO
domy polskich i żydowskich mieszkańców Tykocina

 

14 września/ sobota / g.10.00-18.00

Wystawa „133 opowieści. Tykocin w latach 1885-2018”, miejsce: Dom przy Placu Czarnieckiego 10

godz. 15.00-16.00 Kuratorskie zwiedzanie wystawy „133 opowieści. Tykocin w latach 1885-2018”

Na wystawie zaprezentowana zostanie po raz pierwszy niezwykła historia „Domu z facjatką” przy Placu Czarnieckiego i tragiczne losy jego właściciela, Jawke Płońskiego oraz jego rodziny. Jawke Płoński, właściciel fabryczki lemoniady ocalał podczas tykocińskiej Zagłady, zginął podczas likwidacji białostockiego getta. Postać ta zapisała się w pamięci mieszkańców Tykocina i we wspomnieniach ocalałego z Zagłady tykocinianina Izaaka Fellera, zamieszczonych w Księdze Pamięci Żydów Tykocina „Sefer Tiktin”.

 

15 września /niedziela/ g. 11.00-14.00

Wycieczka Szlakiem Architektury Drewnianej Tykocina

(zbiórka przed Domem na Placu Czarnieckiego 10)

 

Wycieczka rozpocznie się od zwiedzania kilku domów w dzielnicy Kaczorowo, w których zapisane są losy żydowskich i polskich mieszkańców. Są one świadectwem życia i Zagłady, jedności i rozpadu wspólnoty Żydów i Polaków, a jednocześnie miejscem przetrwania tych obu społeczności przez pamięć obecnych mieszkańców. Odwiedzimy m.in. dawną olejarnię przy ul. Piłsudskiego w domu należącym do 1941 roku do żydowskiej rodziny, a potem zamieszkałym przez dwie rodziny polskie, których nie ominęły wojenne tragedie i które wychowywały nowe pokolenia tykocinian.
Odwiedzimy również dom „z Gwiazdą Dawida” przy ul. Kaczorowskiej 1, który do 25 sierpnia 1941 roku należał do Dawida Żółty i jego żony, właścicieli piekarni i sklepu. Zięć właściciela, Zyskind Olsztajn, przeżył wojnę i jako jedyny spadkobierca domu odsprzedał go w 1947 roku polskiej rodzinie Franciszka Mieńko, sam zaś wyjechał do Australii.  Na Szlaku Architektury Drewnianej Tykocina odwiedzimy też: Dom przy ul. Klasztornej 5 , dom przy ul. 11 Listopada 25 ( przy pomniku Orła Białego), obejrzymy zabytkowe domy drewniane przy ul. Choroszczańskiej (Dom Trolla) i szczytową zabudowę drewniana przy ul. Jordyka i 11 Listopada.

Kierownik wycieczki – Maria Markiewicz

 

Data rozpoczęcia:

14 sierpnia 2019

środa

10:00

Data zakończenia:

15 sierpnia 2019

czwartek

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa, zwiedzanie

Lokalizacja:

Tykocin, Dom na Placu Czarnieckiego 10

woj. podlaskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast w Tykocinie
  • Maria Markiewicz, Dom przy Placu Czarnieckiego 10
  • wspólpraca- mieszkańcy domów na Szlaku Architektury Drewnianej Tykocina

Osoba kontaktowa: Maria Markiewicz

Telefon: 505-029-309

E-mail: pedziwiatr@wp.pl

WWW: https://www.placczarnieckiego10.net

Informacja o organizatorze:

Fundacja Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast od 2008 roku działa na rzecz zachowania substancji materialnej i dziedzictwa domu przy Placu Czarnieckiego 10, na rzecz zachowania architektury drewnianej Tykocina oraz dziedzictwa tykocińskiej polskiej i żydowskiej społeczności.

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.