fbpx

Wojna 1920 - Walki nad Bugiem

Data rozpoczęcia:

13 września 2020

niedziela

13:30

Data zakończenia:

13 września 2020

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W setną rocznicę zwycięskiej wojny z bolszewicką Rosją, w Chutkowicach na łąkach nad Bugiem, w pobliżu Drohiczyna odbędzie się wydarzenie przywołujące sukcesy polskiego żołnierza, poświęcenie społeczeństwa i jego wielką wolę obrony na nowo niepodległej ojczyzny. Wydarzenie odbywa się w ramach Wojewódzkiej Inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa.

Podczas odwrotu armii bolszewickiej po Bitwie Warszawskiej, oddziały rosyjskie docierają do linii Bugu. Polskie wojska w pościgu za Rosjanami, w euforii po niedawnym zwycięstwie odnoszą kolejne sukcesy militarne. Bolszewicy dochodząc do przeprawy na Bugu, w panicznym odwrocie stłoczyli się na drogach dojazdowych do przeprawy przez rzeką. W tym czasie nadciągają polskie wojska i sromotnie gromią Rosjan pod Drohiczynem, Milejczycami i Frankopolem.

Organizatorzy pragnąć odtworzyć te właśnie wydarzenia zamierzają przeprowadzić rekonstrukcję bitwy na nadrzecznych łąkach koło Drohiczyna. Zaplanowano udział około 150 rekonstruktorów, efekty pirotechniczne, kawalerię i mnóstwo realizmu.

Na wydarzenie, które zainauguruje tegoroczne wojewódzkie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zaprasza Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki wraz z Zarządem Województwa Podlaskiego.

 

W programie:

  • uroczysta Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie podlaskim
  • rekonstrukcje walk stoczonych podczas Wojny Polsko-Bolszewickiej 1920
  • występy zespołów

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

13 września 2020

niedziela

13:30

Data zakończenia:

13 września 2020

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

rekonstrukcja historyczna

Lokalizacja:

Chutkowice, okoliczne łąki nad Bugiem, gmina Drohiczyn

woj. podlaskie

Organizator

Nazwa: Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich

Osoba kontaktowa: Zdzisław Pruszyński

Telefon: 604222525

E-mail: astra7@poczta.onet.pl

WWW: http://www.10pulk.pl/

Informacja o organizatorze:

Tworzymy grupę ludzi łączącą w sobie zamiłowanie do koni i co się z tym wiąże do narodowej broni – kawalerii. Celem naszego działania jest promowanie i krzewienie właściwych postaw patriotycznych w oparciu o etos kawalerii, która jest nośnikiem takich wartości jak honor, męstwo, poświęcenie.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.