fbpx

Wojewódzka inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w Aleksandrowie Kujawskim

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

11:00

Data zakończenia:

10 września 2022

sobota

12:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W tym roku, podążając za hasłem „Połączeni dziedzictwem”, na wojewódzką inauguracje Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy do Aleksandrowa Kujawskiego.

Uroczystość odbędzie się w odnowionej części dworca kolejowego, na pięknie odrestaurowanej sali kolumnowej im. Edwarda Stachury.

 

Aleksandrów Kujawski był niegdyś miastem rozwijającym się na granicy dwóch zaborów – pruskiego i rosyjskiego. Tamtejszy dworzec kolejowy został otwarty w 1862 r., czyli równo 160 lat temu, jako stacja Kolei Warszawsko-Bydgoskiej, która połączyła dwie części dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego. Aleksandrów stał się wówczas jedną z niewielu kolejowych stacji granicznych.

 

Dworzec kolejowy, który stanowi jeden z najważniejszych zabytków miasta, wybudowano pierwotnie w stylu neoklasycystycznym. Po wizycie cara Aleksandra II, został rozbudowany w stylu neorenesansu francuskiego, uzyskując nowe luksusowe wyposażenie, dostosowane do potrzeb zamożnych podróżnych. Tutaj tez miało miejsce, w 1879 roku, spotkanie dwóch władców, graniczących z sobą militarnych potęg ówczesnej Europy: cesarza niemieckiego Wilhelma I oraz wspomnianego cara Aleksandra II.

 

W ramach regionalnej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa w Aleksandrowie Kujawskim wysłuchamy prelekcji dr hab. prof. UMK Tomasza Krzemińskiego „Tam gdzie wschód spotykał się z zachodem  – dzieje i relikty granicy zaborczej  w regionie kujawsko-pomorskim”. Później przed gośćmi wystąpi zespół „Kulturki” z Aleksandrowa Kujawskiego. Po części artystycznej nastąpi rozstrzygnięcie VIII Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle”. Podczas uroczystości zostanie też zaprezentowany siódmy przewodnik z serii „Kierunek Kujawsko-Pomorskie” pt. „Święci patroni. Kapliczki przydrożne” oraz wystawa Małgorzaty Grosman  „»Gorsety« kobiet. Pomiędzy stereotypami a codziennością w bydgoskiej prasie międzywojennej”. Całość uroczystości zakończy spacer z przewodnikiem po zabytkach Aleksandrowa Kujawskiego.

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

11:00

Data zakończenia:

10 września 2022

sobota

12:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Dworrzec Kolejowy w Aleksandrowie Kujawskim
ul. Wojska Polskie 2B
87-700 Aleksandrów Kujawski

woj. kujawsko-pomorskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
  • Miejskie Centrum Kultury im. Mariana Szafrańskiego w Aleksandrowie Kujawskim

Osoba kontaktowa: Krystian Strauss

Telefon: 52 585 15 02

E-mail: zabytki@kpck.pl

Informacja o organizatorze:

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy istnieje od 1954 roku. Jest instytucją finansowaną z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.