fbpx

„Władysław Szostak – Nocny napad”

Data rozpoczęcia:

13 września 2020

niedziela

11:00

Data zakończenia:

13 września 2020

niedziela

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Na rok 2020 przypada jubileusz 75-lecia obecności w Bielsku-Białej Związku Polskich Artystów Plastyków. Droga, jaką przeszedł ZPAP od Oddziału w Bielsku do Okręgu w Bielsku-Białej, naznaczona była działaniami wielu artystów plastyków. Różna była ich rola i osiągnięcia. W ramach muzealnego projektu „Złap kontakt ze sztuką” przypominamy kilku z nich.

Władysław Szostak (1925–1983), absolwent ASP w Krakowie, tuż przed połową lat 50. ubiegłego wieku osiedlił się w Bielsku-Białej. Był niezwykle aktywnym, wieloformatowym artystą. Swoje pomysły realizował na kilku płaszczyznach, m.in. w przestrzeni: filmu animowanego, Miastoprojektu, wydawnictw graficznych, w pracy pedagogicznej w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Jest on twórcą dekoracji sgraffitowych na elewacjach bielsko-bialskich budynków, autorem licznych aranżacji wnętrz, kompozycji graficznych i malarskich (dwukrotnie znalazł się w gronie laureatów „Bielskich Jesieni”). Należał również do niezwykle aktywnych członków bielsko-bialskiego Oddziału i Okręgu ZPAP (od 1977), był wieloletnim wiceprezesem, a dwukrotnie prezesem. To w dużej mierze dzięki jego zabiegom Związek otworzył się na szeroką współpracę z instytucjami kultury, różnego typu organizacjami, zakładami przemysłowymi oraz galeriami, nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Tym wszystkim twórczo-organizacyjnym aktywnościom Władysława Szostaka poświęcimy nasze spotkanie. Prowadzenie: Teresa Dudek Bujarek.

 

Ilość osób: do 50 rezerwacja miejsc pod nr telefonu: 33 811 04 25 (o ile nie ulegnie zmianie sytuacja epidemiologiczna)

 

Zdjęcie promocyjne: Władysław Szostak, Nocny napad, ze zbiorów Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, fot. A. Migdał-Drost

Data rozpoczęcia:

13 września 2020

niedziela

11:00

Data zakończenia:

13 września 2020

niedziela

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja

Lokalizacja:

Zamek Książąt Sułkowskich
ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Historyczne w Bielsku-Bialej

Osoba kontaktowa: Natalia Dymanus

Telefon: 33 811 04 25

E-mail: natalia.dymanus@muzeum.bielsko.pl

WWW: https://muzeum.bielsko.pl

Informacja o organizatorze:

Zamek Książąt Sułkowskich, Stara Fabryka, Dom Tkacza i Fałatówka – cztery miejsca tworzące Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.