fbpx

Wiwat Biało — Czerwona!

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika
  • 11.00-13.00 zapraszamy na warsztaty edukacyjne Dawne insygnia władzy, a symbole narodowe w oddziale Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach.

Celem warsztatów jest przybliżenie historii polskich symboli narodowych, ich uczestnicy będą mogli dowiedzieć się jak kształtowały się i zmieniały polski herb i godło, czym były znaki herbowe na chorągwiach i tarczach noszonych przez pospolite ruszenie w epoce nowożytnej, poznają także dawne insygnia władzy. A w części warsztatowej będą mogli zaprojektować herb oraz wykonać koronę i berło.

Wymagana  wcześniejsza rezerwacja: edukacia@mnki.pl lub pod numerem telefonu 41 344 40 14 wew. 239.

  • 16.00 zapraszamy do Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego gdzie, zaprezentowane zostanie widowisko słowno – muzyczne ukazujące Kielce w pierwszych latach I wojny światowej i tuż po odzyskaniu niepodległości. Widowisko przygotowane zostało na postawie pamiętników, kronik i dostępnych relacji świadków tamtych wydarzeń, opisujących panujące wówczas nastroje społeczne, wygląd miasta, obawy mieszkańców, z towarzyszącą mu polską muzyka tamtego okresu.

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich jest jedyną tak doskonale zachowaną instytucją rezydencjonalną z epoki Wazów w Polsce. Wzniesiony w latach 1637 — 1644 z inicjatywy biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika, pełnił funkcję czasowej siedziby biskupów krakowskich do roku 1789. Od roku 1971 jest siedzibą kieleckiego Muzeum i został przystosowany do celów ekspozycyjnych, prezentowane są tu wystawy stałe i czasowe.

  • 11.00 zapraszamy do  Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego – oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach na  Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”.

W Oddziale Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego prezentowana jest wystawa biograficzno-literacka, obejmująca lata dziecięca i szkolne pisarza; historię budynku i szkoły, domu i dziejów rodziny Żeromskich oraz pracę twórczą Żeromskiego. W zbiorach muzeum znajduje się „perełka” – płyta gramofonowa z nagranym głosem Stefana Żeromskiego.


Kontakt:

Muzeum Narodowe w Kielcach

pl. Zamkowy 1, 25-010 Kielce

T 41 344 40 15

@poczta@mnki.pl 

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich – Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach

pl. Zamkowy 1, 25-010 Kielce

T 41 344 67 64 

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego –
Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach

ul. Jana Pawła II 5, 25-013 Kielce

t 41 344 57 92

@ zeromski@mnki.pl

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa, warsztaty, koncert, inne

Lokalizacja:

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich – Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach

woj. świętokrzyskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego – Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach
  • Muzeum Narodowe w Kielcach
  • Dawny Pałac Biskupów Krakowskich – Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.