fbpx

Wisła w słowach i kolorach

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

14:00

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

„Wisła w strofach i kolorach” to happening poetycko-malarski zorganizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oddział w Płocku oraz Książnicę Płocką. Do udziału zapraszamy wszystkich wrażliwych na obraz i słowo, wszystkich zainteresowanych przeszłością miasta i wszystkich, którzy lubią spędzać czas, wpatrując się w wiślany nurt.

19 września

Happening łączy w sobie sztukę, literaturę i historię. W plenerze malarskim może wziąć każdy, kto chce spróbować swoich sił w malarstwie lub rysunku. Malującym pomagać będą uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych w Płocku oraz artystki z sekcji malarsko-plastycznej Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku. Podczas happeningu pojawią się również poetyckie strofy – wiersze płockich poetów (od Władysława Broniewskiego po współczesnych twórców) oraz wiersze o tematyce płockiej czytane przez aktorkę Teatru Dramatycznego w Płocku. Happening odbędzie się nad Wisłą – tematyka prac malarskich i poezji nawiązywać będzie do rzeki jako nieodłącznego elementu płockiego krajobrazu, drogi przez historię miasta (to na wiślanej skarpie góruje średniowieczna katedra – miejsce pochówku władców polskich i pozostałości zamku książąt mazowieckich) oraz Polski. W 2020 roku Płock obchodzi uroczyście 100. rocznicę obrony miasta przed najazdem bolszewickim – rzeka była wówczas miejscem zaciętych walk, w których wsławili się marynarze Flotylli Wiślanej. „Nad Wisłą się urodziłem…” – tak pisał urodzony w Płocku Władysław Broniewski i tak wszystkie drogi w Płocku prowadzą na wiślaną skarpę, a sama Wisła jest dla miasta drogą prowadzącą przez cały kraj, źródłem istnienia i mostem między przeszłością a teraźniejszością.

Partnerzy

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Płocku

Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Drapiewskiego

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

14:00

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

inne

Lokalizacja:

mały amfiteatr na bulwarach wiślanych w Płocku

woj. mazowieckie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Płocku
  • Książnica Płocka

Osoba kontaktowa: Joanna Banasiak

Telefon: 24 268 00 16

E-mail: sekretariat@ksiaznicaplocka.pl

WWW: https://ksiaznicaplocka.pl/

Informacja o organizatorze:

Książnica Płocka to miejska biblioteka publiczna. Statutowymi obowiązkami Książnicy są: gromadzenie i udostępnianie zbiorów, promocja książek i czytelnictwa. Książnica pełni funkcję biblioteki powiatowej. Jest centrum regionaliów.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.