fbpx

Wernisaż wystawy „Opowieści z fotografii”

Data rozpoczęcia:

16 września 2016

piątek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu 16 września 2016 r. o godzinie 17:00 zostanie otwarta wystawa Opowieści z fotografii”. Tytułowymi opowieściami są świadectwa zdarzeń i wydarzeń zawarte w zbiorach zdjęć upamiętniających chwile z życia pojedynczych osób, rodzin, grup przyjaciół, środowisk zawodowych. Zdjęcia przedstawiają różnorakie sytuacje, często łączące się z intymnymi przeżyciami, utrwalone w atelier, a także w domach podczas uroczystości rodzinnych, również w przestrzeni publicznej: w miejscu pracy, na miejskich placach, przed historycznymi budowlami. Są to okolicznościowe portrety indywidualne i rodzinne, zdjęcia z uroczystości weselnych, pogrzebowych, kościelnych. Liczne są fotografie dzieci. Uwagę przyciągają zdjęcia kobiet, unaoczniające zmiany w ubiorze, obyczajach, stylu życia – wykonane, kiedy portretowane panie pozowały, jak i wtedy, gdy nie wiedziały, że są fotografowane. Są zdjęcia mężczyzn w mundurach wojskowych różnych armii, stanowiące dowód złożoności naszej europejskiej historii. Po latach wykraczają poza prywatność i stają się dokumentami wydarzeń o charakterze ponadjednostkowym. Wiele z nich pokazuje sacrum na tle powszedniości, chwile uświęcone przez ich wyjątkowość, nierzadko podniosłość.

 

Zdjęcia te to nie tylko pożółkłe kartki z albumów, ale świadectwa przemijania i zmian kulturowych. Wydobyte z szuflad i szaf żyją nowym życiem. Oglądane, przemawiają, uwalniają wspomnienia i wspomagają pamięć. Wykonywali je zarówno profesjonalni fotografowie, jak i amatorzy fotografii. Są różnorodne nie tylko tematycznie, ale i stylistycznie. Łączy je pamięć o przeszłości.

 

Wystawa została przygotowana podczas warsztatów, które z seniorami zCentrum Aktywizacji Seniorów działającego w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu prowadził fotografik Stanisław Jasiński. Cykl warsztatów został ujęty w realizowanym przez Ośrodek projekcie autorstwa Barbary Płanety Uwolnij wspomnienia, dofinansowanym przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Celem projektu jest szukanie przez młodych ludzi swojego miejsca w życiu, określanie własnej tożsamości poprzez poznawanie przeszłości: działalności gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej oraz życia codziennego w minionych dziesięcioleciach we wspomnieniach, zdjęciach i dokumentach z domowych archiwów seniorów. Młodzież z jednej strony poznaje postać, dokonania i doświadczenia gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej, z drugiej gromadzi i opracowuje przekazy ustne seniorów, digitalizuje wydobywane z domowych archiwów zdjęcia i dokumenty. Seniorzy uczestniczą w cyklu zajęć mających na celu porządkowanie domowych archiwów, przede wszystkim digitalizowanie i opracowywanie zgromadzonych w nich fotografii. Obie grupy łączą się w namyśle nad różnorakimi aspektami przeszłości.

Data rozpoczęcia:

16 września 2016

piątek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

woj. kujawsko-pomorskie

Organizator

Nazwa: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.