fbpx

Wernisaż wystawy „Miniatura tkacka ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni”

Data rozpoczęcia:

16 września 2016

piątek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

MINIATURA TKACKA ZE ZBIORÓW MUZEUM MIASTA GDYNI

Baltic Mini Textile Gdynia jest najmłodszym z czterech liczących się przeglądów miniatury tkackiej w Europie, ale zdążył dopracować się już własnej pozycji i znaczenia. Może więc być porównywany do innych prestiżowych międzynarodowych konkursów tego rodzaju organizowanych w Szombathely, Angers i Como. W roku 2016 świętujemy 10., jubileuszową odsłonę konkursu. Z tej okazji gdyńskiej wystawie miniatury towarzyszy w 2016 roku dziewięć wystaw prezentowanych w pomorskich muzeach, galeriach i centrach kultury. Jedną z nich będzie ekspozycja „Miniatura tkacka ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni”, którą planujemy przedstawić w grudziądzkim muzeum w okresie od 16 września do 20 listopada.

 

Niezwykłość Baltic Mini Textile Gdynia polega na tym, że uczestnicy pozostawiają muzeum dary — swoje miniatury, z których powstała już pokaźna kolekcja, licząca obecnie ponad 300 prac. O tym, że miniatura tkacka ma swoje wierne grono wielbicieli świadczy to, że wybrane prace z kolekcji były prezentowane w Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Australii. Na wystawie w Grudziądzu zostaną przedstawione wybrane prace pokonkursowe, które trafiły do Muzeum Miasta Gdyni na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat.

 

Warto zaznaczyć, iż konkurs zrodził się w roku 1993. Jego inicjatorką i pomysłodawczynią jest Aleksandra Bibrowicz-Sikorska, artystka z Gdyni. W 1999 roku w projekt zaangażowało się Muzeum Miasta Gdyni, a wystawa na pokładzie „Białej Fregaty” zyskała uzupełnienie o towarzyszące głównemu wydarzeniu dodatkowe ekspozycje w muzeach i galeriach Pomorza.

 

Dzięki inicjatywie i wieloletniemu zaangażowaniu Aleksandry Bibrowicz-Sikorskiej będziemy mogli obejrzeć prace autorstwa artystów z wielu krajów świata: USA, Kanady, Meksyku, Izraela, Korei, Japonii i prawie całej Europy.

Data rozpoczęcia:

16 września 2016

piątek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi

woj. kujawsko-pomorskie

Organizator

Nazwa: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.