fbpx

Wernisaż wystawy „Maria Wollenberg-Kluza. Podróż do antyku”

Data rozpoczęcia:

14 września 2018

piątek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W piątek, 14 września o godz. 18.00 w Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu (ul. Wodna 3/5) odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Maria Wollenberg-Kluza. Podróż do antyku”.

 

Maria Wollenberg-Kluza urodziła się w 1945 roku w Puławach. W latach 1967-73 studiowała na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1973 roku otrzymała dyplom z malarstwa z wyróżnieniem oraz aneks do dyplomu z tkaniny artystycznej. W latach 1973-75 odbyła staż asystencki w ASP w Warszawie. Miała około 150 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Brała udział w licznych wystawach oraz prezentacjach polskiej sztuki na świecie. Rok 2018 to rok Jubileuszu 50-lecia pracy twórczej Marii Wollenberg-Kluza objęty Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Maria Wollenberg-Kluza jest kontynuatorką polskiego koloryzmu, który w wydaniu artystki zyskuje ekspresyjne, a zarazem symboliczne oblicze. To prekursorka współczesnego malarstwa refleksyjnego, dla którego punktem wyjścia stają się inne dziedziny ludzkiej aktywności – muzyka, poezja, taniec czy filozofia – twórczo zaadaptowane na język plastyczny. Artystka maluje najczęściej monotematyczne cykle prac po 20-30 płócien, m.in. „Ludzie w mieście”, „Katedry”, „Obrazy z Norwida” czy „Impresje hiszpańskie”. Zainteresowanie muzyką widoczne jest w cyklach poświęconych Fryderykowi Chopinowi, Ignacemu Paderewskiemu czy też innym polskim kompozytorom.

 

Artystka nawiązuje także do tematyki sakralnej, choć szczególne miejsce w jej dorobku zajmuje recepcja tradycji antycznej, widoczna w wielu cyklach. Pozostaje ona w silnym związku z kulturą grecką i rzymską, do której odwołuje się nie tylko poprzez tematy swoich obrazów, lecz przede wszystkim poprzez głęboki humanizm sięgający starożytności.

 

Kontakt: Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu, t 56 465 90 63, promocja@muzeum.grudziadz.pl

Data rozpoczęcia:

14 września 2018

piątek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

woj. kujawsko-pomorskie

Organizator

Nazwa: Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.