fbpx

Weekend Otwartych Pracowni - Zabawkarstwo żywiecko-suskie, barwne rzemiosło

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

Data zakończenia:

9 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

9.00 – 16.00 zapraszamy do Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie, gdzie można obejrzeć wystawę stałą zabawek ludowych żywiecko-suskiego ośrodka zabawkarskiego.

W programie m.in. bezpłatne oprowadzanie po wystawie stałej zabawek, projekcja filmu Jak powstają koniki i ptaszki?, zwiedzanie Domu Zabawkarza, Parku Drewnianej Zabawki Ludowej, a także możliwość wzięcia udziału w warsztatach z malowania koników i ptaszków.

Pierwsze wzmianki dotyczące zabawkarstwa na terenie leżącym między Żywcem a Suchą Beskidzką pojawiły się w XVIII w. Jednak dopiero w połowie XIX w. zabawkarstwo zaczęło się intensywnie rozwijać. Chociaż zabawki były produktem ubocznym przy wyrobie różnych przedmiotów z drewna, ich sprzedaż przynosiła dochód, a po pewnym czasie zabawkarstwo stało się samodzielną działalnością rzemieślniczą. Wśród najstarszych wzorów, znanych jeszcze przed I wojną światową, należy wymienić bryczki z konikami zwane karetkami, kołyski zwane kolybkami, grzechotki zwane scyrkowkami oraz taczki. Od początku XX w. popularne stały się także ptaszki wykonywane w Stryszawie.

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

Data zakończenia:

9 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.