fbpx

Warszawski Piknik Konserwatorski - Warszawa XVIII wieku

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

12:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków ma zaszczyt zaprosić na 2. edycję Warszawskiego Pikniku Konserwatorskiego.

W tym roku wraz z uczestnikami pikniku przeniesiemy się do XVIII wiecznej Warszawy. Przybliżymy rzemiosło, malarstwo i architekturę, a także pokażemy stroje z epoki. Zapraszamy do stref tematycznych, w których poznamy zasady odlewu detalu w gipsie, malowania ceramiki, pomalujemy widok starej warszawy a także zbudujemy makietę parku kulturowego. Zapraszamy dzieci z rodzicami, młodzież i dorosłych. Udział w wydarzeniu nie wymaga zapisów jest bezpłatny, zapewniamy miłą atmosferę, kawę oraz odpoczynek w strefie relaksu.

Strefy tematyczne:

 1. Warsztaty miastotwórcze – parki kulturowe Warszawy
  W atrakcyjnie zaaranżowanej przestrzeni namiotu znajdą się pomoce edukacyjne oraz stanowisko z warsztatem manualnym. Dostosowane będą zarówno dla dzieci jak i dorosłych tak by w jasny i ciekawy sposób opowiedzieć o parkach kulturowych. Na tablicy magnetycznej uczestnicy będą mogli ułożyć puzzle z granicami WPK i HCW i zaznaczonymi najistotniejszymi lokalizacjami oraz wykonać ćwiczenie typu „znajdź 10 różnic” w zdjęciach przedstawiających dobre i złe przykłady (np. montażu reklam). Warsztat odbędzie się pod szyldem projektowanie miasta idealnego.
 2. Wehikuł czasu – warsztaty malarskie
  Warsztaty artystyczne przybliżające historię i rozwój Warszawy od XVIII wieku. Na przygotowanych wcześniej wzorach dzieci będą mogły akwarelami i akrylami malować widoki zmieniającej się w czasie wieków Warszawy. Poznają tajniki XVIII – wiecznego warsztatu malarskiego.
 3. Warszawskie detale – warsztaty formierskie
  Warsztaty skierowane dla dzieci powyżej lat 6 oraz dorosłych, polegać będą na samodzielnym wykonaniu gipsowych odlewów w formach silikonowych.  Zajęcia przybliżą uczestnikom warsztat pracy  formiera oraz historyczne techniki wykonywania odlewów gipsowych. Uczestnicy warsztatów będą mieli do wyboru 10 różnych form, przedstawiających detale architektoniczne, które możemy podziwiać na elewacjach warszawskich pałaców czy kamienic. Skończone odlewy stają się własnością uczestników warsztatów.
 4. Kruche piękno – warsztaty ceramiczne dla dzieci (Muzeum Warszawy) Dlaczego porcelana była nazywana białym złotem? Jakie naczynia cieszyły się uznaniem króla Stanisława Augusta? Na warsztatach poczujemy się jak w dawnej farfurni – wspólnie ozdobimy naczynia w stylu chinoiserie. Zanurzymy się w świat chińskich symboli i wykonamy z gliny figurki zwierząt – amulety.
 5. Aplikacja TUP TUP – spacer po Krakowskim Przedmieściu z aplikacją. Aplikacja przybliżająca dzieciom zabytki, historię i legendy stolicy. Dzięki niej dowiesz się gdzie mieszkał Bazyliszek, jak odszyfrować rebus na drzwiach Pałacu na Wyspie, gdzie powiewała flaga Polski w trakcie Powstania Warszawskiego oraz skąd się wzięła tradycja pielgrzymek warszawskich.

 

Stroje i obyczaje XVIII wiecznych celebrytów. Co godzina – Wykład otwarty na dziedzińcu.

 

Wykłady w bibliotece BSKZ:
→ „Elizeum – podziemny salon księcia”
→ „Na Książęcem – sentymentalny ogród księcia Kazimierza Poniatowskiego”
→ „Królewska Manufaktura fajansu i majoliki”

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

12:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Dziedziniec Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków Urzędu m.st. Warszawy

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków Urzędu m.st. Warszawy

Osoba kontaktowa: Katarzyna Zawiła

Telefon: +48224433652

E-mail: kzawila@um.warszawa.pl

Informacja o organizatorze:

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.