fbpx

W sercu Opola. Historia spleciona z teraźniejszością

Data rozpoczęcia:

6 września 2019

piątek

15:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, zapraszamy do obejrzenia wystawy pt. „W sercu Opola. Historia spleciona z teraźniejszością” prezentującej dzieje domku szwajcarskiego, czyli tzw. „Grabówki” w Opolu.

W ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, zapraszamy do obejrzenia wystawy pt. „W sercu Opola. Historia spleciona z teraźniejszością” prezentującej dzieje domku szwajcarskiego, czyli tzw. „Grabówki” w Opolu. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 6 września o godz. 15.00.
Budynek wzniesiono w XIX wieku jako miejsce wypoczynkowe dla osób korzystających z „opolskiej Wenecji”, czyli Kanału Młynówka. Od prawie trzydziestu lat Grabówka słynie ze wspaniałych naleśników francuskich, którymi delektuje się już drugie i trzecie pokolenie amatorów francuskich crepes, przyrządzonych według stałej receptury.
Nieopodal zabytkowej „Grabówki”, przed wejściem na „Most Groszowy” rośnie wiąz szypułkowy (Ulmus leavis). Drzewo posadzono jesienią 1903 r. z okazji otwarcia mostu „Groszowego” przez Kanał Młynówka – najcenniejszego tego typu zabytku techniki w Opolu. Most wzniesiono w miejscu wcześniejszej, spacerowej kładki zbudowanej w 1894 r. Jest on secesyjny, dwuprzęsłowy zdobiony herbem Opola. Jego nazwa pochodzi od pobieranej od pieszych opłaty za przejście w wysokości jednego grosza. Przez mieszkańców Opola, most ten jest powszechnie nazywany „Zielonym Mostem”. Jest to również ulubiony most zakochanych par, które na znak swojej miłości pozostawiają przypięte do barierek mostu kłódki.

Organizator:
Ryszard Czerwiński – Naleśnikarnia „Grabówka”
45-079 Opole, ul. Mozarta 2
tel. 602483771
e-mail: kontakt@grabowkanalesniki.pl

Start

Data rozpoczęcia:

6 września 2019

piątek

15:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Opole, Mozarta 2

woj. opolskie

Organizator

Nazwa: Ryszard Czerwiński – Naleśnikarnia „Grabówka”

Osoba kontaktowa: Ryszard Czerwiński

Telefon: 602483771

E-mail: kontakt@grabowkanalesniki.pl

WWW: https://www.grabowkanalesniki.pl/

Informacja o organizatorze:

Prywatna Naleśnikarnia „Grabówka”, której właściciel angażuje się w działalność kulturalną.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.