fbpx

W Polskę idziemy... Bielsk Podlaski w dwudziestoleciu międzywojennym.

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

13 września 2020

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Bielsk Podlaski na odzyskanie niepodległości pod skrzydłami Rzeczypospolitej czekał do 1919 roku. „W Polskę idziemy… Bielsk Podlaski w okresie międzywojennym” to wystawa ukazująca kształtowanie się życia społecznego, kulturalnego i samorządowego w nowej rzeczywistości.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918. Mieszkańcy niektórych części Rzeczypospolitej na upragnioną wolność musieli czekać dłużej. Do Bielska Podlaskiego zawitała ona dopiero 19 lutego 1919 roku. Jednak już wcześniej bielszczanie zaczęli organizować polskie instytucje. Zaczęła odradzać się spółdzielczość oraz szkolnictwo. Grupa polskich patriotów zorganizowała Gimnazjum, którego dyrektorem został ks. dr Bronisław Zaleski.
„W Polskę idziemy… Bielsk Podlaski w okresie międzywojennym” to opowieść o wielokulturowym mieście, jego mieszkańcach i panujących wśród nich nastrojach. To spacer po mieście, które znalazło się w nowej rzeczywistości i opowieść o ludziach, którzy na fali entuzjazmu organizowali polskie instytucje, spółdzielczość i szkolnictwo jeszcze przed włączeniem tego terytorium do Rzeczypospolitej.

 

Wystawa została wzbogacona o blisko czterdzieści KODÓW QR z ciekawostkami, nagraniami, wspomnieniami, dokumentami i fotografiami z dwudziestolecia międzywojennego, dzięki którym jeszcze bardziej poczujecie klimat tamtych czasów.