fbpx

W malarskim kręgu Gerharta Hauptmanna

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

17 i 18 IX zapraszamy na spektakl „Wyspa, czyli Hala Rajska według Avenariusa” (bilet w cenie 20 zł. ). Jest to nowatorskie zwiedzanie muzeum w formie spektaklu. Ponadto organizator przygotował dwie wystawy towarzyszące tegorocznym obchodom EDD.

Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” zaprasza na spektakl- monodram teatralny ” Wyspa, czyli Hala Rajska według Avenariusa” na motywach wspomnień Johmy Avenariusa. W rolę malarza wcieli się Jacek Paruszyński, aktor Teatru Jeleniogórskiego. W 1922 r. z okazji urodzin Gerharta Hauptmann śląski przedsiębiorca, kolekcjoner i przyjaciel pisarza Max Pinkus zleca wykonanie polichromii w holu willi „Wiesenstein.” Polichromie namalowane przez malarza, grafika, a przede wszystkim bliskiego znajomego Gerharta Hauptmanna, to niepowtarzalne dzieło stanowiące przemyślaną koncepcję artystyczną G. Hauptmanna i J. M. Avenariusa, charakterystyczną dla twórczości pisarza i śląskiej ziemi. Obok dwóch spektakli, które będzie można zobaczyć w sobotę 17 IX i w niedzielę 18 IX o godz. 18.00. Organizatorzy zapraszają także na dwie wystawy. Po sobotnim spektaklu o godz.19.00 odbędzie się wernisaż wystawy „W malarskim kręgu Gerharta Hauptmanna”. Na wystawie zostaną zaprezentowane pamiątki po twórcy , który pokrył ściany malowidłami ze zbiorów własnych MMDGH. W niedzielę po spektaklu o godz. 19.00 Teatralne postscriptum „Hala Rajska uratowana” Wystawa to fotorelacja z przebiegu prac konserwatorskich przeprowadzonych przez prof. Ferdinanda Justa z Bonn wraz z grupą konserwatorską z Krakowa i Torunia. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną zdjęcia dokumentujące Halę Rajską przed renowacją i w trakcie prac przywracających reprezentacyjną część domu do dawnej świetności.

Spektakl „Wyspa, czyli Hala Rajska według Avenariusa” będzie biletowany, cena 20 zł.

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa, zwiedzanie, spektakl

Lokalizacja:

Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”
ul. Michałowicka 32
58-570 Jelenia Góra – Jagniątków

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”

Osoba kontaktowa: Katarzyna Trembecka

Telefon: 75 75 532 86

E-mail: kontakt@muzeum-dgh.pl

WWW: http://www.muzeum-dgh.pl

Informacja o organizatorze:

Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze – Jagniątkowie znajduje się w zabytkowej willi, w której żył, tworzył i zmarł niemiecki pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1912 roku. Willa „Wiesenstein” wzniesiona na granitowej skale, jest chętnie odwiedzana przez cały rok.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.